Skocz do zawartości

Faktury do UE


Kyo

Rekomendowane odpowiedzi

Może to pytanie do mojej księgowej ale wiem że tez handlujecie z zagranicą więc mam pytanko:

Jak wystawiam fakturę do USA lub EU to VAT daje NP i sami sobie to mają rozliczyć?

Mam coś jeszcze na takiej FV dopisać? :>

Żeby było SEO to FV są za seo uslugi ;P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak masz NIP UE do krajów z Unii kolumny VAT i kwota brutto pomijasz, najlepiej wystawiać w danej walucie i przykładowo w euro wplynie ci kasa 7 dni od wystawienia to ksiegowa bierze sredni kurs z danych dni i roznica miedzy nimi stanowi koszt/zysk w PLN w zaleznosci od zmiany kursu. Czyli dajesz samo netto, a reszta niech ksiegowa robi ;) tylko data wpłynięcia przelewu walutowego na konto jest ważna.

w USA nie wiem, nie miałem okazji

 

Wiktor [goryl] Pacocha.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem kontrolę związaną z dostawą wewnątrzwspólnotową (po ok. roku czasu) i pani z US chciała ode mnie potwierdzenia, że kontrahent otrzymał towar. Oczywiście nie miałem żadnego papierka, bo kto by myślał, że po tym jak gość zapłaci a ja mu wyślę towar jeszcze potrzebne jest potwierdzenie.

A podobno tak jest. Pewnie chodzi o oszustwa na vacie. Kary nie dostałem, bo faktura była na małą kwotę, ale kawałek paranoi poczułem.

Wg. mnie to idiotyczne, że nie wystarczy wyciąg z banku, że firma z zagranicy wpłaciła za towar i kopia faktury wystawionej przeze mnie.

W każdym bądź razie wygląda na to, że jak wyślesz towar, lub wykonasz usługę, to musisz żądać potwierdzenia od kontrahenta, że towar lub usługę otrzymał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

xxxlhxxx albo coś pomyliłeś albo masz dużo szczęścia ponieważ Twoje postępowanie jest nieprawidłowe.

Jeśli świadczysz usługi reklamy to nie ma znaczenia z jakiego kraju jest nabywca. Jeśli ma siedzibę / miejsce prowadzenia działalności / adres zamieszkania w kraju innym niż Polska to miejscem świadczenia usługi jest terytorium tego właśnie kraju a to oznacza, że ta usługa nie jest sprzedażą w rozumieniu przepisów ustawy o VAT. Co za tym idzie nie można do takiej czynności przypisać stawki VAT (0% jest stawką) ani zastosować zwolnienia z VAT. Czynność taka nie podlega opodatkowaniu w kraju i podatek rozlicza nabywca.

Usługi SEO, o których pisze Kyo mogą być reklamą lub usługami elektronicznymi. Niestety do tych drugich nie ma definicji i trzeba się posiłkować interpretacjami urzędowymi i definicjami słownikowymi. Jednak jedne i drugie rozlicza się tak samo czyli nie podlegają opodatkowaniu w Polsce jeśli spełnione są warunki o których pisałem wyżej.

Odnoszą csięjeszcze do postu SEO-Admin to zapis w ustawie jest jednoznaczny

"podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, o którym mowa w art. 99, posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

xxxlhxxx albo coś pomyliłeś albo masz dużo szczęścia ponieważ Twoje postępowanie jest nieprawidłowe.

Jeśli świadczysz usługi reklamy to nie ma znaczenia z jakiego kraju jest nabywca. Jeśli ma siedzibę / miejsce prowadzenia działalności / adres zamieszkania w kraju innym niż Polska to miejscem świadczenia usługi jest terytorium tego właśnie kraju a to oznacza, że ta usługa nie jest sprzedażą w rozumieniu przepisów ustawy o VAT. Co za tym idzie nie można do takiej czynności przypisać stawki VAT (0% jest stawką) ani zastosować zwolnienia z VAT. Czynność taka nie podlega opodatkowaniu w kraju i podatek rozlicza nabywca.

Taka informacje uzyskalem w moim US, po czym na kontroli Pani sprawdzajaca dokumenty potwierdzila to co mowie.

Nie mniej jednak kazdy US ma prawo po swojemu interpretowac przepisy.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak nie mam VAT UE ? :)

Też wszędzie NP?

masz na mysli NIP UE??

Jesli nie masz, nie mozesz wystwiac takich faktur !!

Sam stoję przed dylematem NIP UE, ale z ustawy wynika, że dla usług NIP UE nie jest potrzebny (tylko dla towarów). Dodatkowo nawet jeśli się złoży deklarację VAT-R/UE, a przez 6 miesięcy nie będzie tam czego złożyć, to automatycznie podatnik jest wyrejestrowywany.

Pani z krajowej informacji podatkowej poinformowała mnie, że dla usług, które wykonuję dla osób/firm z zagranicy wystawiam fakturę ze stawką NP i to tamta osoba ma sobie odprowadzić ich VAT i nie potrzeba do tego NIP UE. Dla Adwords robi się import usług, wystawia 2 faktury wewnętrzne i w rezultacie wychodzi z VATem na 0.

I generalnie w rozmowie nic nie mówiłem o usługach reklamowych tylko o usługach tworzenia stron, co już pod reklamę raczej nie podpada...

Oczywiście chętnie wysłucham Waszych doświadczeń, bo wkrótce sam staję przed dylematem jak to załatwić :D

Skuteczne pozycjonowanie stron www | Nowe randki internetowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a przez 6 miesięcy nie będzie tam czego złożyć, to automatycznie podatnik jest wyrejestrowywany.

To martwy przepis. NIP unijny mam od kilku lat, od mniej więcej dwóch lat nie wykonałem żadej transakcji wewnątrzunijnej i nie zostałem wykreślony.

Nie słyszałem aby ktokolwiek został wykreślony na podstawie tego przepisu.

Zresztą podobny przepis odnosi się do obrotu krajowego, tyle że tam jest mowa o 10 miesiącach i tak samo nie słyszałem aby ktokolwiek został wyrejetrowany z VATu z powodu nie wykazania podatku należnego przez 10 miesięcy.

Zamieszczam link do fomularza rejestracyjnego VAT R/UE formularz

Zwróćcie uwagę, że w tym formularzu nie można zaznaczyć "będę świadczył usługi.. " albo "będę nabywał usługi ..."

Więc jeśli Kyo chcesz mieć NIP unijny a będziesz świadczył tylko usługi SEO to w formularzu rejestracyjnym musisz nakłamać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla usług, które wykonuję dla osób/firm z zagranicy wystawiam fakturę ze stawką NP i to tamta osoba ma sobie odprowadzić ich VAT [...] I generalnie w rozmowie nic nie mówiłem o usługach reklamowych tylko o usługach tworzenia stron, co już pod reklamę raczej nie podpada...

tworzenie stron internetowych jest usługą elektroniczną a ta siedzi w jednym worku z usługami reklamowymi jako rodzaje usług konsultingowych, więc dla tych usług z Polski na rzecz płatnika VAT z innego kraju UE lub państwa trzeciego będzie to usługa 'eksportowa' niepodlegająca opodatkowaniu gdzie podatek rozlicza nabywca

głowy nie dam ale raczej tak powinno to wyglądać :)

respect.gifgoogle.gif
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Warunki użytkowania Polityka prywatności