Skocz do zawartości

Czy warto robić kolejnego CMS'a ?


papieros

Rekomendowane odpowiedzi

Pod zaplecze? W takim razie czy dla ciebie istnieją inne serwy niż zaplecza :)

Ale nie fatyguj się z odpowiedzią, bo jest to pytanie retoryczne...

HTTP 200 usługi IT -> Dariusz Janicki | Realizacja serwisów www oraz oprogramowania w PHP / C# / Golang / Node.js / MySQL/ Laravel
Komory normobaryczne - normobaria.tech Wykonawca montażu i instalacji komory normobarii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi
Patrząc przez pryzmat twoich wypowiedzi internet był by pusty, a najmniejszy serwis kosztował by 10.000 zł i był by tworzony przez co najmniej 10 osobowy zespół ludzi z doktoratem z informatyki.

Nie najmniejszy. Chyba zapomniałeś, że te systemy mają za sobą cykl rozwoju min. 3-10 lat. Może faktycznie się nie znam a ty jesteś w stanie sam stworzyć takiego wordpressa w parę miesięcy, lepiej i jeszcze dla własnej satysfakcji + za darmo :)

Szkoda, że np. Jeż się tu nie wypowie. Seodopalacz to taki prosty CMS, dużo prostszy do napisania niż WP, jednak dla precli działa dużo lepiej. Czy to tworzyła "jedna osoba za darmo"? ;)

Zapomniałeś, że internet nie jest pusty. 15 lat temu miałbyś szansę startować w jedną osobę od 0. Dzisiaj tak nic wielkiego nie osiągniesz. Lepiej już się przyłączyć do jakiegoś projektu OS lub znaleźć dobrą pracę. Bo i masz jakieś pieniądze i jest projekt który ma szanse się udać. Może się przekonasz ile pracy potrzeba, żeby coś na przyzwoitym poziomie powstało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem praktykiem, a nie teoretykiem i nie widzę sensu dyskutować o tym ile osób i czasu potrzeba na napisanie oprogramowania pod aplikację webowe zwłaszcza, że nie mam na to czasu, bo pisze sklep i chciał bym go w tej dekadzie skończyć :)

Na zakończenie dodam tylko tyle, że dla jednych osób do zabicia muchy wystarczy gazeta inni potrzebują działa laserowego, a jeszcze inni urządzenie z antymateria...

Pozdrawiam->Wesołych Świąt()

HTTP 200 usługi IT -> Dariusz Janicki | Realizacja serwisów www oraz oprogramowania w PHP / C# / Golang / Node.js / MySQL/ Laravel
Komory normobaryczne - normobaria.tech Wykonawca montażu i instalacji komory normobarii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla jednych osób do zabicia muchy wystarczy gazeta inni potrzebują działa laserowego, a jeszcze inni urządzenie z antymateria...
a jeszcze inni przytoczą w to miejsce całą armię wyposażoną we wszystkie te "niezbędne wynalazki" a i tak użyją tylko jednego najłatwiejszego i najprostszego.

Czy ktoś wykorzystuje wszystkie dostępne możliwości jakie daje uniwersalny CMS?

Popieram to co mówi Mion

A przed rozpoczęciem sprzeczki należało ustalić czy to ma byc uniwersalny CMS? czy CMS na konkretne zamówienie, a jest to ogromna różnica, bo być może każdy pisze tu zupełnie o czym innym a nazywa to tylko tak samo jak wszyscy.

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem praktykiem, a nie teoretykiem

Ja też nie jestem teoretykiem. Widzę ile trwają takie projekty i kto przy nich pracuje :lol2: Właśnie dlatego nie piszę CMS-ów samemu ;)

Wiesz myślałem, że kolejny uniwersalny CMS to kolejny uniwersalny CMS :lol2: Jak to się pisze łatwo, szybko i prosto przez jedną osobę w kilka tygodni to mi pokażcie taki CMS ;)

Jak to ma być coś dedykowanego, bez obsługi skórek, RSS'ów, drukowania, pluginów, wielu wersji językowych, etc, etc. To oczywiście będzie dużo szybciej i prościej. Ale to już nie będzie 'kolejny uniwersalny CMS' :lol2: Bo uniwersalny ma to do siebie, że oferuje wiele funkcji a większość i tak nie jest wykorzystywanych.

Ile powstają takie projekty możesz sobie nawet zobaczyć na ich stronach. Ilość osób w zespole też (nie licząc dziesiątek czy setek osób które zgłaszają i poprawiają bugi czy testują bety).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Implementacja RSS według Ciebie ile powinna zająć 2 miesiące czy może dłużej? Trwają tyle, bo widocznie ludzi którzy nad nimi pracują nie są na tyle wydajni, lub robią to w "przerwie na kawę".

A co za problem z skórkami lub wieloma wersjami językowymi? Przynajmniej ja nie widzę żadnego.

Pierwsze można w dużej mierze załatwić samym CSS, a do drugiego wystarczy przetłumaczyć plik z np tablicą tekstów jakie są na stronie i to wszystko. Tak jak już napisałem dla praktyka nie jest to żaden problem, ale Ty Panie Kolego robisz wybitnie z igły WIELKIE widły.

HTTP 200 usługi IT -> Dariusz Janicki | Realizacja serwisów www oraz oprogramowania w PHP / C# / Golang / Node.js / MySQL/ Laravel
Komory normobaryczne - normobaria.tech Wykonawca montażu i instalacji komory normobarii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Google to też żaden problem. Ot jedno pole edycji i przycisk szukaj ;) Więc skąd można pobrać twój CMS?

W rozbudowanych systemach problemem nie są rozwiązania ale ich integracja, to dotyczy nie tylko CMS-ów.

Ile tu już osób tutaj chciało pisać CMS-y ogólnego przeznaczenia. Z tego co wiem oprócz fajnych założeń i zapewnień że to się prosto i szybko da zrobić nie powstało nic.

Za pomocą CSS niestety nie załatwisz za wiele... a żeby można było przetłumaczyć plik z tablicą tekstów... trzeba pierwsze stworzyć stronę używającą takiej tablicy. Z odpowiednim układem tabel w mySQL (dla treści), zastanowić się jak przenosić informacje o języku, jak wybierać domyślny język. Może jakaś geolokacja, etc.

Dodatkowo system szablonów musi być zintegrowany z systemem obsługującym wersje językowe. I znowu powstają powiązania, które trzeba oprogramować. W wielu wersjach językowych może być nie tylko tekst ale i grafika. I znowu trzeba to uwzględnić w systemie szablonów i znowu nie wystarczy plik CSS. Co z separacją logiki aplikacji od warstwy prezentacyjnej? Oczywiście tego też nie będzie, bo jak to zrobić CSS-em?

RSS też by wypadało, żeby był dostarczany w wybranej wersji językowej. Znowu masz powiązania z innymi modułami.

Dzisiejsze CMSy wszystko to robią. To że twierdzisz, że to wszystko da się w tak prosty sposób zrobić dowodzi tylko tego, że nawet nie wiesz jak się za to zabrać.

Wiesz jak się upraszcza system do tego stopnia, że systemem szablonów nazywasz dwa pliki CSS a różne wersje językowe robisz na "przetłumaczonej tablicy", czyli tak na dobrą sprawę tłumaczysz komunikaty błędów i menu. To wiesz... wszystko tak można zrobić w parę godzin. Działać to dobrze nie będzie i nic to nie ma wspólnego ani z obsługą wielu wersji językowych ani z obsługą skórek/szablonów.

Można oczywiście zrobić "system szablonów" na CSS-ach, przetłumaczyć manu na 2 języki i wyświetlić 2 flagi a potem twierdzić, że to przystaje do dzisiejszych standardów. Albo można zrobić to na gotowym CMS-ie lub oprogramować jak należy a na to niestety trzeba czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O gustach sie nie dyskutuje , a ja tu widze taki spór , bo co programista to inna metoda rozwiazania tego samego problemu.

I tak mozna do końca swiata przepychać sie które rozwiazanie jest "lepsze" , wiec nie rokuje że dojdziecie do konkretnych wniosków.

A wracając do tematu do tematu to kolejny argument za tym że warto:

- z tego co sie orientuje z historii php to też zaczynało jako jednoosobowy projekt ( co prawda dla tego pewnie wyszedł taki gniot ale to już inna para kaloszy) wiec dlaczego by nie zacząć jakiegoś projektu w pojedynkę , a nuż bedzei z tego coś wielkiego. Czego wszystkim zapaleńcom zyczę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czytam rozwiązania techniczne jakie proponujesz w kwestii szablonów, wersji językowych i dochodzę do wniosków, że gdzieś tam Ci dzwoni, ale nie do końca chyba wiesz w jakim kościele. Implementacja wielu wersji językowych to jak już napisałem dla praktyka żaaaaden problem. Wystarczy stworzyć plik z wszystkimi tekstami jakie będą na stronie w zapisanymi w tablicy/tablicach lub pliku XML:

$teksty['1'] = 'Pierwszy tekst';

$teksty['2'] = 'Drugi tekst';

itd...

Łączenie z komunikatami o ewentualnych błędach i tekstami z menu ;)

Kodowanie strony dajesz jaki utf-8. User wybiera sobie wersje językową, ustawiamy zmienna w sessji[ ewentualnie GET] i w zależności od niej inludujesz odpowiedni plik. Tablice w kontrolerze przekazujesz do widoku, a w widoku wyświetlasz tekst <?echo $teksty['1'];?> i to cała filozofia wersji językowych. Można też zrobić posiłkowy system dla tłumaczy online równie prosty w implementacji. Z kolei w jakim języku zapisane są treści dodane przez usera systemu można zaimplementować dodając do tabeli kolumnę INT z identyfikatorem języka jaki wybrał user rejestrując sie w serwisie. Pobierając można dodać klauzule np: AND lang=3 i zwracamy tylko z danego języka.

Zmiana wyglądu calego serwisu jest tak samo banalna w implementacji.

Dobrze, że jawnie "mówisz" jakie to wszystko skomplikowane w napisaniu i wdrożeniu, ile powinno kosztować etc., etc. przynajmniej praktykujący programiści mają co robić ;)

HTTP 200 usługi IT -> Dariusz Janicki | Realizacja serwisów www oraz oprogramowania w PHP / C# / Golang / Node.js / MySQL/ Laravel
Komory normobaryczne - normobaria.tech Wykonawca montażu i instalacji komory normobarii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdzie nie piszę, że to skomplikowane, tylko potrzeba czasu.

$teksty['1'] = 'Pierwszy tekst';

$teksty['2'] = 'Drugi tekst';

Właśnie napisałem, post temu, że tak nie przetłumaczysz ani zawartości CMS-u ani elementów graficznych. A ty dalej swoje :P

td... Łączenie z komunikatami o ewentualnych błędach i tekstami z menu

No właśnie, to jedyne co można w ten sposób tłumaczyć. To już wiemy :D

Edit: nie podałeś linka ;)

Dobrze, że jawnie "mówisz" jakie to wszystko skomplikowane w napisaniu i wdrożeniu, ile powinno kosztować etc., etc. przynajmniej praktykujący programiści mają co robić

Będą mieli co robić tak czy inaczej. Najwyżej jeden czy dwóch programistów się nie rzuci z motyką na księżyc.

Pełno wszędzie jest takich "świetnych" pomysłów. Ostatnio na profeo "programiści" którzy c++ na oczy nie widzieli chcieli pisać klon Auto CADa ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie napisałem, post temu, że tak nie przetłumaczysz ani zawartości CMS-u ani elementów graficznych. A ty dalej swoje ;)
Wiec racz dokładnie uzasadnić dla czego nie przetłumaczysz, bo ja nie widzę tutaj najmniejszego problemu widać dla ciebie to inna kwestia :D

HTTP 200 usługi IT -> Dariusz Janicki | Realizacja serwisów www oraz oprogramowania w PHP / C# / Golang / Node.js / MySQL/ Laravel
Komory normobaryczne - normobaria.tech Wykonawca montażu i instalacji komory normobarii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na przykład dlatego, że artykuły są dynamiczne i przechowujesz je w bazie w odróżnieniu od np. komunikatów błędów które są statyczne i możesz je tłumaczyć w plikach np. za pomocą tablic.

Grafika też nie jest przechowywana w pliku php i dlatego nie wystarczy zmiana jakiejś tablicy ale trzeba to zintegrować i z systemem szablonów i stworzyć odpowiednią strukturę BD oraz wziąć to pod uwagę przy konstrukcji kwerend.

Problemu tu nie ma, to fakt. Ale to dużo bardziej skomplikowane niż ci się wydaje. Nie wiem dlaczego masz problemy z zrozumieniem tego. Nawet głupie PHPbb ma wersje językowe zintegrowane z systemem szablonów i wystarczą 2 minuty + spojrzenie na strukturę katalogów, żeby to pojąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, to ty masz problemy w zrozumieniu tych zagadnień NIE JA...

"Grafika też nie jest przechowywana w pliku php i dlatego nie wystarczy zmiana jakiejś tablicy ale trzeba to zintegrować i z systemem szablonów i stworzyć odpowiednią strukturę BD oraz wziąć to pod uwagę przy konstrukcji kwerend." ;)

A do zabicia muchy wykorzystać strumień szybkich protonów ;)

NIe jest to topic o zabijaniu much, tym bardziej o rozwiązywaniu konkretnych problemów, a ty stajesz się monotematyczny. Nie podajesz konkretów tylko jak zwykle jakieś tam problemy których jak widać nie ogarniasz itd.... To wszystko z mojej strony na ten temat.

HTTP 200 usługi IT -> Dariusz Janicki | Realizacja serwisów www oraz oprogramowania w PHP / C# / Golang / Node.js / MySQL/ Laravel
Komory normobaryczne - normobaria.tech Wykonawca montażu i instalacji komory normobarii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie jest czy warto. IMO, nie warto. Bo jeżeli nie wepchniesz tego CMS-a swoim klientom to pies z kulawą nogą tego nie zechce...

Chyba, że oddasz za darmo, ale to też się mija z celem. Będziesz siedział 2 lata nad CMS-em, na którym nic nie zarobisz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiec racz dokładnie uzasadnić dla czego nie przetłumaczysz

Właśnie uzasadniłem dlaczego nie stworzysz wersji językowej serwisu jedynie korzystając z pliku PHP z tablicą tłumaczeń - ty potrafisz odpowiedzieć na to jedynie pisząc jakieś bzdury o muchach.

Nie, to ty masz problemy w zrozumieniu tych zagadnień NIE JA...

Faktycznie nie warto się "produkować" skoro i tak nie zrozumiesz jak to działa a najprostszy standardowy mechanizm to dla ciebie strzelanie do komarów z pistoletu.

Chyba, że oddasz za darmo, ale to też się mija z celem. Będziesz siedział 2 lata nad CMS-em, na którym nic nie zarobisz...

Otórz to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Warunki użytkowania Polityka prywatności