Skocz do zawartości

Dofinansowanie z Urzędu Pracy na rozpoczęcie działalności gosp.


kad48

Rekomendowane odpowiedzi

Może przepisy się zmieniły, lub jest to kwestia tego, że każdy PUP ma trochę inne przepisy.

Albo chodzi o inne dofinansowanie.

Nudny jak czesanie owcy, ale za to darmowy, moderowany katalog stron. Zapraszam, łaaaa...

Jeszcze nie dość znudzony? Zobacz pijawki - ależ te przemiłe zwierzątka pomagają leczyć choroby! Słit focie pijawek included!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 193
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi
Na pewno tylko rok trzeba utrzymać firmę? Mi się wydaję, że 2 lata, ale ja to się nie znam.

Na pewno 1 rok. Przepisy się nie zmieniły, a do tego dofinansowania wszystkie PUPy mają je jednakowe. Chyba jedyny wyjątek stanowi kryterium przyznawania dotacji pod względem okresu zarejestrowania jako bezrobotny - w jednych można składać wniosek tego samego dnia co się zarejestrowało, w innych trzeba odczekać np. 3 miesiące lub pół roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
Witaj

Brałem takie dofinansowanie. W naszym PUP-ie były dwa źródła finansowania:

- środki z Funduszu Pracy,

- środki z EFS (Europejski Fundusz Społeczny)

W każdym przypadku wypełniało się jeden i ten sam wniosek (bardzo prosty). Różnica polegała na tym, że aby dostać pieniądze z EFS-u należało ukończyć kurs "Mała przedsiębiorczość" - trwał około miesiąca.

Wniosek jest punktowany a czym więcej punktów tym lepiej:

Forma poręczenia:

2 pkt – weksel z poręczeniem, blokada środków na rachunku bankowym, gwarancja bankowa;

1 pkt – poręczenie cywilne regulowane przez kodeks cywilny;

0 pkt - zastaw na prawach lub rzeczach, akt notarialny o poddaniu się egzekucji.

Teściowa podpisze weksel i po kłopocie

Udział środków własnych w przedsięwzięciu

  • 3 pkt - powyżej 60 % środków własnych;
  • 2 pkt - od 31% do 60 % środków własnych;
  • 1 pkt - do 30 % środków własnych;
  • 0 pkt - brak środków własnych.

Można to jako wkład własny uznać - komputer, oprogramowania, wyposażenie biura

Stopień przygotowania planowanej działalności gospodarczej

  • 1 pkt - potwierdzona w formie pisemnej wstępna rozmowa lub wstępna umowa: najmu, dzierżawy, użyczenia, ewentualnie własny lokal;
  • 0 pkt - brak lokalizacji;
  • 1 pkt - posiadanie predyspozycji do prowadzenia danej działalności (wykształcenia, doświadczenia, szkolenia, zezwolenia, pozwolenia)
  • 0 pkt - brak predyspozycji;
  • 1 pkt - potwierdzona wstępna rozmowa z ewentualnymi kontrahentami (dostawcy, odbiorcy);
  • 0 pkt - brak kontaktów;

Zdobywa się promesy współpracy od przyszłych klientów.

Analiza finansowa przedsięwzięcia

  • Maksymalnie 2 pkt - obiektywna ocena komisji dokonana na podstawie przedstawionej kalkulacji finansowej

Analiza finansowa to prosta tabela przychodów i kosztów działalności

Ocena założonej działalności z uwzględnieniem przewidywanego zatrudnienia

  • Maksymalnie 4 pkt - całościowa obiektywna ocena komisji założonej działalności (pomysł, realność powodzenia w przyszłości i zapotrzebowanie na rynku, czas pozostawania w ewidencji, przygotowanie wniosku pod względem merytorycznym i formalnym, przewidywane zatrudnienie)
  • 1 pkt - rozeznanie rynku;
  • 0 pkt - brak rozeznania;

Ja swoje pieniądze wydałem na auto, aktualizacje Macromedia Flash i laptopa. Wiem, że nie w każdym mieście można przeznaczyć środki na samochód np: w Jastrzębiu Zdroju

Firma musi utrzymać się minimum jeden rok (nie jest to trudne przy obniżonym ZUS-ie) i musi wykazywać jakiś obrót.

Na początku rozwiązuje się także prosty psychologiczny test, który kwalifikuje do dalszej procedury. To w zasadzie wszystko. Jeśli ktoś chce to niech pisze na priv - podeśle mój wniosek jako wzór.

Pozdrawiam

Przemek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Szukając informacji nt wniosków o dofinansowanie trafiłem min. na odpowiedź Greenmarka (dzięki za podzielenie się tymi informacjami), na której się oparłem składając swój wniosek.

Pokrótce opiszę jak to u mnie wyglądało:

Informacje ogólne:

- Wniosek składałem w PUP Nowy Sącz (ul. Nawojowska) pod koniec marca

- O jakie dokładnie dofinansowanie się starałem: "Wniosek o dofinansowanie ze środków funduszu pracy na podjęcie działalności gospodarczej dla osób bezrobotnych zarejestrowanych w PUP dla powiatu nowosądeckiego.

- Program dofinansowania skierowany jest w szczególności do: "osób bezrobotnych zarejestrowanych w Urzędzie, znajdujących się w szczególnej sytuacji na rynku pracy, posiadających niezbędne kwalifikacje lub doświadczenie zawodowe do prowadzenia zamierzonej działalności, spełniających kryteria ustawy ... " (cytat z regulaminu przyznawania dofinansowania. Regulamin dla PUP Nowy Sącz). Ja znajduje się w szczególnej sytuacji na rynku pracy (zgodnie z regulaminem), bo jestem osobą długotrwale bezrobotną (ponad 12 miesięcy w okresie ostatnich 2 lat).

- Kwota wnioskowana: 15 000 zł (teoretycznie maksymalna kwota dofinansowania powinna wynosić 6-krotność przeciętnego wynagrodzenia, czyli ponad 20 000 zł, jednak wg informacji z PUP w tym roku max był 15k ze względu na mniejsze środki z starostwa)

Wniosek:

- Wniosek składa się na druku zapewnianym przez PUP, nie trzeba więc wymyślać swojego biznesplanu itd.

- Do wniosku trzeba dołączyć Kalkulację kosztów załącznik nr 1

- Do wniosku trzeba dołączyć Oświadczenie załącznik nr 2.

Moje załączniki:

Oprócz wymaganych załączników dodałem również:

- umowę użyczenia lokalu mieszkalnego (podpisana z matką, na użyczenie 1 pokoju celem prowadzenia biura)

- ksero ukończenia uczelni wyższej (skończyłem Informatykę i Ekonometrię na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie)

- kolorowe wydruki stron które zrobiłem (dokładnie "udzielałem bezpłatnych porad przy ich budowie, w końcu byłem osobą bezrobotną) - screeny realizacji

- fragmenty raportu GUS - Społeczeństwo informacyjne w Polsce 2006-2010 (fragmenty wskazujące, że rynek jest nienasycony i wciąż wiele przedsiębiorstw nie ma strony internetowej, a osób korzystających z komputera i Internetu przybywa)

- promesa współpracy (wypisana przez właściciela firmy prowadzącej katalog przedsiębiorstw). Napisane w niej było, że on właściciel takiej a takiej strony korzystał z moich bezpłatnych konsultacji i jest zadowolony ze współpracy i chciałby ją kontynuować po założeniu przeze mnie działalności gospodarczej, napisał też że mam przeogromną wiedzę na temat HTML, PHP, JavaScript, MySQL itd.

- skan dowodu rejestracyjnego pojazdu (samochód, jest to mój wkład własny, o tym dalej).

Wkład własny:

Starałem się aby mój wkład własny przekroczył 30% wnioskowanej kwoty. Jako wkład własny podałem samochód, komputer, wykupiony hosting.

Faktury pro forma:

Jako uzupełnienie załącznika 1 należy przedstawić faktury pro forma na konkretne rzeczy. Poszedłem do Komputronika i poprosiłem o pro formy, bez problemu mi takie wydrukowali (od razu proście o rozmowę z kierownikiem i mówcie że chcecie zrobić zakupy za 15k, to pomaga w sprawnym załatwieniu sprawy :P ). Złożyłem pro formy na następujące rzeczy:

- Adobe Creative Suite

- Windows 7 Professional

- Microsoft Office

- Monitor LCD

- Tablet Wacoma

- Laptop

- Drukarka

Łączna wartość: 15 006 zł :)

Dalsza procedura (po złożeniu wniosku):

Odpowiedź otrzymałem listownie po 30 dniach (maksymalnie mnie wzięli na przetrzymanie :D z tego co się orientowałem każdemu wysyłają ostatniego możliwego dnia. Przyznano mi dotację na całą wnioskowaną kwotę.

Telefonicznie (oni dzwonili) umówiłem się na spotkanie pod koniec maja. Poszedłem na rozmowę gdzie badano moje predyspozycje do prowadzenia działalności gospodarczej (luźna rozmowa z przemiłą panią, pytała o skończoną szkołę, doświadczenie ogólny pomysł na biznes, sposób pozyskiwania klientów, czym mój produkt wyróżnia się na tle konkurencji itd. ogólnie te same rzeczy co w wniosku).

Następnie skierowali mnie do kolejnego pokoju gdzie wypełniłem jakiś papierek (formalność).

Na końcu poszedłem do pokoju gdzie ustaliłem konkrety odnośnie podpisania umowy, został wyznaczony termin na początek czerwca.

Podpisanie umowy:

Na dzień podpisania umowy mam dostarczyć:

- wpis do ewidencji działalności gospodarczej (można to już robić w CEIDG za pomocą ePUAP)

- umowę otwarcia rachunku bankowego (prywatnego, na taki jest przelewana dotacja)

- zaświadczenie o zarobkach poręczyciela (oni dają druk do wypełnienia)

- informację o poręczycielu (drugi papierek od nich)

- dowody osobiste

Od podpisania umowy mają 14 dni na przelanie środków.

Faktury mogą być wystawione na osobę prywatną, bądź firmę (nawet nieistniejącą. Zapewniali mnie że można wziąć fakturę na firmę, która powstanie do miesiąca; NIP mamy ten sam, trzeba tylko zdecydować się na nazwę i taką samą podać przy rejestracji, jak podamy do faktury)

UWAGA:

Od dotacji nie płacimy podatku (jeżeli chcielibyśmy wziąć faktury na firmę), ale też nie możemy odliczyć VATu. Jeżeli w księgowości odpiszemy sobie VAT, to ponoć już od 2 lat Urzędy Skarbowe poinformują o tym Starostwo i będziemy musieli oddać VAT starostwu, możliwe są też kary).

Uwagi:

- Będąc bezrobotnym zawsze stawiałem się w PUP w wyznaczonych terminach (jest to warunek przyznania dotacji)

- Nie odmówiłem żadnej propozycji pracy oferowanej przez PUP (kolejny warunek, tak dokładnie to odmówiłem posadę serwisanta drukarek bo nie mam o tym pojęcia, widocznie nie zaprzepaściło to szans na dotację. W regulaminie dokładnie jest napisane, że nie można odmówić bez uzasadnionej przyczyny).

- W każdym pokoju ludzie byli bardzo mili, moje obawy o strasznych urzędasach okazały się bezpodstawne.

- Jeżeli znamy się na tym czym ma zajmować się nasza firma, nie mamy się czym przejmować. W rozmowie sprawdzają po prostu czy mamy o tym pojęcie i czy firma ma szanse utrzymać się przez rok.

- Firmę należy utrzymać przez 12 miesięcy (obniżony ZUS ok. 400 zł x 12 miesięcy = 4800 zł + księgowość 100 zł x 12 miesięcy = 1200 zł. RAZEM REALNE KOSZTY UTRZYMANIA FIRMY PRZEZ ROK: 6000 zł

- Podobno w tym roku było kasy na 200 wniosków, w tamtym roku kasa skończyła się w czerwcu, podobnie rok wcześniej. Zgrubnie licząc przyznają 33 dotacje miesięcznie (200 wniosków / 6 miesięcy). W momencie kiedy składałem podobno było złożonych już 130 wniosków.

- W dużych miastach podobno nie ma szans jak nie złożymy wniosku na początku stycznia, w Nowy Sączu składałem w marcu, koleżanka w tamtym roku składała w czerwcu i jeszcze dostała.

To chyba tyle, mam nadzieję że komuś się przyda.

Powodzenia!

Matt Cobosca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

we wniosku który składałem z pól związanych z lokalem było tylko "Stosunek prawny do lokalu", gdzie należało wybrać:

- lokal własny,

- lokal wynajmowany (dzierżawiony),

- lokal użyczony.

Wniosek wypełniałem wg dokumentu ze strony PUP Nowy Sącz, ale widać każdy PUP ma trochę inne zasady.

Można napisać, że początkowo nie będziesz zatrudniał innych osób i nie potrzebujesz biura, działalność będzie prowadzona pod adresem zameldowania. Nie zaszkodzi napisać że w dalszym okresie planujesz np. wydzierżawienie powierzchni biurowej i zatrudnienie dodatkowych osób. Dobrze na to patrzą jeśli firma ma się rozwijać i dawać zatrudnienie innym w przyszłości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 4 lata później...

Odkopuję.

Mam pytanie odnośnie 20% kwoty którą można przeznaczyć na reklamę. W regulaminie przyznawania środków na podjęcie działalności gospodarczej jest jasno napisane ze środki na podjęcie działalności nie mogę być przeznaczone na między innymi Google Adwords. I teraz co z osobami, które otwierają sklep internetowy i są zmuszeni do wykupienia reklamy w Google Adwords, gdyż to jedyne wyjście, aby pozyskać w szybki sposób pierwszych potencjalnych klientów. Czy na Google Adwords jest jakiś sposób ? A co jeżeli np. w biznes planie jasno uwzględnić, że wyszukiwarka Google to jedyne miejsce na pozyskanie klientów, a Google Adwords to jedyne wyjście aby w szybki sposób dotrzeć do tych klientów.

 

Co o tym myślicie? Ktoś może coś doradzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co z osobami, które otwierają sklep internetowy i są zmuszeni do wykupienia reklamy w Google Adwords, gdyż to jedyne wyjście,

 

 zrobić to z własnych środków?

Czy na Google Adwords jest jakiś sposób ?

 

Tak wynajmujesz firmę informatyczną ona prowadzi kampanie z swojego konta wystawiając Tobie FV doliczając woje usługi za calosć.

 A co jeżeli np. w biznes planie 

 

Nie brałem kasy na rozpoczęcie działalności ale sąsiadka brała też chciała "walić" Adwordsami, są zasady i UP nie będzie pod Ciebie swoje zasady zmieniać. Jasno napisano, że Google Adwords nie może ( w moje ocenie prawidłowo bo kasa cieknie wprost zagranicę). Dodakowo Ty (hipotetycznie) możesz przez swoją niewiedza tą kasę po prostu wylać, lub dać się wyklikać nie pozyskając żadnego klienta.

Zamawiając 10 000 ulotek w Polskiej fdrukarni to ryzyko jest mniesze.

 a Google Adwords to jedyne wyjście aby w szybki sposób dotrzeć do tych klientów.

 

Nie jedyne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy UP ma swój regulamin, ale wiem, z doświadczenia wielu znajomych, że w różnych urzędach stosowane były odstępstwa od regulaminu, kiedy petent (co za słowo...) dobrze argumentował swoją prośbę...

najprostsze rozwiązanie jednak jest takie jak napisał MaxPan - innymi słowy: dogadać się z agencją, która oferuje reklamę, aby na fakturze widniała "usługa reklamowa" czy coś podobnego a nie zasilenie kampanii adwords

 

z tych dotacji UP to idą takie wałki (o których tylko słyszałem ;) ), że taka kwestia to pikuś

antydeska.pl - drewniana elewacja bez impregnacji i konserwacji, :o  a jeśli szukasz modnych i stylowych butów to polecam sklep: brooman.pl

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Warunki użytkowania Polityka prywatności