Skocz do zawartości

Ku przestrodze


smut

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 202
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi
Art. 35.

Dozwolony użytek nie może naruszac normalnego korzystania z utworu lub godzic w słuszne

interesy twórcy.

Xann już podawałem ten art., nie zauważyłeś? Może skomentujesz. Dodam, że interes twórcy to dość szerokie pojęcie.

Bogusław Senator, firma Poczta Kwiatowa INC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odpowiem ci tak , zobacz jaka jest różnica miedzy CYTATEM a PRZEDRUKIEM i będziesz miał odpowiedz

Ja wiem jaka różnica. Nadal jednak nie znam Twojej odpowiedzi? Czy mogę umieszczać Twoje artykuły na moich blogach? Mam aktualnie grube kilkaset blogów i szukam dla nich treści. Mogę je "cytować" dając tylko "zajawki" Twoich artykułów (np. umieszczając tylko jeden-dwa akapity), jeśli według Ciebie to czyni różnicę na plus.

Tak skoro poruszyłeś kwestię cytatów/przedruków, to spytam, czy według Ciebie autoblogi stawiane na RSSach są cytatami czy przedrukami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy według was pytac sie o zgode na publikacje rss na tym portalu? w wiadomosciach lokalnych jest tytul artykulu i 2 zdania...?

sam niewiem co robic

ebialystok.pl - Firmy Białystok

Nowy branżowy katalog firm województwa Podlaskiego to Podlasie Online.

Sale weselne Białystok to miejsce gdzie zorganizujesz imprezę okolicznościową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kangurrr, możesz się pytać, możesz się nie pytać, rób co chcesz,

na moje oko są one specjalnie tak okrojone, właściciele zdają sobie sprawę z tego, że mogą być publikowane też na innych stronach, i nikt Ci za to nic nie zrobi, co najwyżej podziękuję :jezyk1:

ale jak chcesz mieć 100% pewności to powinieneś się zapytać - nie jest tak, że te treści są wyjęte spod prawa i każdy może z nimi robić co tylko chce,

tu nie chodzi o to, aby pousuwać autoblogi, ale uświadomić, że te treści są też objęte prawem autorskim,

to, że są przesyłane przez RSS nie znaczy, że można z nimi robić co się chce,

w większości przypadków można je swobodnie publikować, nikt nie będzie miał zastrzeżeń, właściciele z takim też zamiarem je udostępniają,

ale czasami po prostu ktoś może mieć inną politykę co do udostępniania do publikacji swoich treści, i aby się wybronić trzeba mieć jakieś argumenty na poparcie swojego zdania, a nie: RSS = mogę publikować gdzie chce i co chcę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, napisałem artykuł o Long Tail :jezyk1: chyba założę sobie bloga

tutaj jest on: www.kaviorek.com/long.jpg

Xann, weź mi teraz wmów, że jest on niezgodny z polskim prawem, autor cytatów jest? jest! źródło jest? jest! więc wszystko OK!

ja mogę teraz na*****ć artykułami z ustaw, dokładnie tymi samymi co Ty tutaj podawałeś aby potwierdzić to, że mam prawo tak cytować i takie artykuły publikować ;)

ewentualnie mogę ten artykuł podzielić na samodzielne akapity i je opublikować w częściach, do każdego wymyślać zdanie wstępu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, napisałem artykuł o Long Tail :jezyk1: chyba założę sobie bloga

tutaj jest on: www.kaviorek.com/long.jpg

Xann, weź mi teraz wmów, że jest on niezgodny z polskim prawem, autor cytatów jest? jest! źródło jest? jest! więc wszystko OK!

[...]

W którymś linku, w tym temacie było napisane, że cytaty mają być tylko małą częścią tekstu, a główną nasza twórczość, a w Twoim wypadku jest na odwrót.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja to wiem, ale do Xanna to nie przemawia, wg niego można cytować jak się poda źródło i autora,

może teraz, jak stanie po drugiej stronie barykady, to zrozumie nad czym produkowaliśmy się przez te 10 stron wątku,

za taki artykuł poległ bym w sądzie na samym starcie,

szczególnie jakbym to robił automatycznie, wielokrotnie...

ps. pewnie mnie poda do sądu zaraz ;]

ps.

cytaty mają być tylko małą częścią tekstu, a główną nasza twórczość, a w Twoim wypadku jest na odwrót.

a czy oby przypadkiem w auto-blogach nie jest tak samo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mówie o kozie a wy o krowie :jezyk1:

KaViorek dokonałeś przedruków a nie cytatów

wy mówicie o utworach a ja o kanałach RSS służacych do wymiany informacji i teraz mowie powoli jeżeli w kanale RSS jest zamieszczona notka prasowa to panowie róbta co chceta a jeżeli książka to nie można jej publikować ale kto w kanale informacyjnym zamieszcza utwory ???

Panowie gdyby życie było takie proste nie sprzedawali by dopalaczyc jako artykuły kolekcjonerskie ;) wiec sami pomyślcie jak zrobić żeby nikt sie do was nie przyczepił , ja już wam powiedziełem kolejny raz nie bedę dubla walił :)

Marketing internetowy dla firm

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiec sami pomyślcie jak zrobić żeby nikt sie do was nie przyczepił

kolejny raz potwierdzasz :jezyk1: jednak nie na darmo zużyliśmy te kb bazy danych ;)

czyli jednak nie można 'wszystko jak leci' - o tym mowa, tylko trzeba coś kombinować, coś pomyśleć, aby aby nie narażać się na odpowiedzialność karną :)

ps.

Xann, nie będę bronił swojego stanowiska, bo byśmy nie skończyli przez miesiąc (co to ten przedruk jest? podaj definicję i ustawę! dlaczego to nie jest cytatem? podaj definicję i ustawę! itd...) ale zaktualizowałem artykuł, teraz zgodny z prawem? www.kaviorek.com/long.jpg

wydaje mi się, że do niczego nie można się teraz przyczepić, mogę takie coś publikować? ;)

jak tak to już piszę kopiarkę, która będzie się 'zgadzać albo nie' ze fragmentami innych artykułów :)

każdy fragment to oddzielny wpis do auto-bloga, w sumie z jednego artykułu będę miał 10 wpisów ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze cytować można urywki utworów i drobne utwory innego twórcy, o ile wykorzystany fragment pozostaje w słusznej proporcji do całości utworu. Nie będzie zatem uprawnione zamieszczenie obszernego fragmentu cudzego utworu opatrzone jedynie krótkim komentarzem. Po drugie cytat musi zostać przejęty bez jakichkolwiek zmian. Po trzecie (o czym się najczęściej zapomina) – celem cytatu może być tylko nauczanie, wyjaśnienie, analiza krytyczna oraz skorzystanie z praw gatunku twórczości (a nie np. reklama firmy).
Maciej Burger https://www.lexpress.com.pl/modules.php?nam...le&sid=1012
Jednym słowem chodzi o to, iż niedozwolone jest umieszczanie cytatów, jeżeli celem miałaby być jedynie oszczędność pracy cytującego twórcy lub jeżeli eliminowałoby to potrzebę zaznajomienia się z tym utworem. Wynika to z interpretacji generalnej zasady dozwolonego użytku chronionych utworów - nie może on naruszać normalnego korzystania z dzieła i godzić w słuszne interesy twórcy (art. 35).
Szymon Rubisz https://serwis.magazynyinternetowe.pl/artyk...bmasterowi.html

Edycja:

Osobiście uważam, że pobieranie treści z kanałów RSS i umieszczanie ich na stronie, gdzie stanowią one jedyną treść w celu zapełnienia danej podtrony treścią dla indeksacji w wyszukiwarce (autoblog) jest niezgodne z prawem. Jednak większość osób która publikuje fragmenty swoich treści w RSS nie będzie widziała problemu jeżeli zamieścimy wymagane treści (autor, źródło) + link.

Nie możemy generalizować, że wszystko co przez RSS można umieszczać na swojej stronie, nawet podając autora czy źródło - bo to nie jest prawda.

pozdrawiam

logo-stat4seo-blue-small.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mela, racja, każdy powinien się z tym zgodzić,

i idąc tym tropem szczególnie z tym, że do auto-blogów nie można stosować tzw. prawa cytatu, bo taka kopia to taki cytat jak z koziej d*** trąbka :jezyk1:

dobra, to był już mój ostatni post, nie będę więcej 10x klepał tego samego co przed chwilą tylko inaczej ;)

jakbym to co naklepałem przerzucił na swojego bloga to w site: wyprzedziłbym każdego autobloga :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Xann,

kto w kanale informacyjnym zamieszcza utwory ???

RSS to nie są kanały informacyjne w rozumieniu kanałów z notkami prasowymi. RSS ma umożliwić łatwiejszy dostęp do zmieniającej się treści strony. Obojętnie jakiej treści. W realiach współczesnego Internetu najczęściej nie ma to nic wspólnego z notkami prasowymi.

Na pytanie, które zadałeś: Ja umieszczam w RSSach utwory, którymi są moje artykuły publikowane jako notki w blogach. Tak jak to czyni 98% blogerów. Pozostałe 2% treści udostępnianych w RSSach (a zapewne znacznie mniej) są faktycznie "prostymi notkami prasowymi".

Ktoś kto zżyna mojego bloga i go publikuje na drugim końcu internetu, po prostu kradnie moją treść.

Xann, to jak, mogę kopiować Twoje notki prasowe vel. artykuły, tak jak to pokazał Kaviorek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Warunki użytkowania Polityka prywatności