Skocz do zawartości

W jaki sposób cahcowe wtyczki itp oszczędzają serwer


AdamAGP#

Rekomendowane odpowiedzi

Z tego co wiem to zapisują na dysku komputera użytkownika część stron/bloga dzięki czemu ograniczają połączenia do bazy i transfer, tylko że to działa jedynie w przypadku użytkowników, którzy kolejny raz wchodzą na tą stronę (nie pierwszy)? To jeżeli jakaś strona ma głównie unikalnych userów z wyszukiwarki to cachowanie na niewiele się zda?

Używałem kiedyś wp-cache, ale potem miałem problem z odświeżaniem i w sumie olałem ten temat, ale chyba warto ich używać.

Walnąłem literówkę w temacie, sorki

ZGORA - portal z poradnikami między innymi o webmasterstwie - szukasz porady - zajrzyj

Kobietyn - portal dla kobiet.

Webbest.eu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak masz racje że część strony przenoszona jest do plików i stamtąd jest pobierana, zapytania do bazy podobnie, są cachowane. Działa to dla każdego nie tylko odwiedzających w danej chwili.

W zależności ile ustawisz czas życia plików cache tyle one tam będą siedzieć.

60 czy 30 min pozwala znacznie odciążyć serwer a czas ten jest do przełknięcia jeżeli chodzi o aktualizacje materiału na blogu.

polecam 2 wtyczki db cache oraz wp super cache

Sklep dla sportowców w którym znajdziesz Odżywki oraz suplementy diety dla sportowców, sprzęt siłowy i fitness oraz akcesoria do sportów walki i treningowe Hurt-Detal. Szybka wysyłka na terenie polski i za granicę.

Sklep producenta sprzętu siłowego, fitness oraz akcesoriów do sportów walki. Wysoka jakość, przystepne ceny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo ja czegoś nie wiem, albo ktoś klepie głupoty. Zacachowane pliki są zapisywane na serwerze z wp, nie u użytkownika. Użytkownik czyta z cachu, jeżeli taki został zrobiony dla danej podstrony. Jeżeli nie istnieje lub czas przetrzymywania minął lub cache podstrony nie istnieje to jest utworzony przy wejściu na daną podstronę. Cache'owanie oszczędza bazę danych, bo zamiast wykonania zapytania do sql to czyta z cache.

Coś nie tak stwierdziłem?

Ps. Z moich obserwacji wynika, że warto cachować tylko zapytania sql zamiast całej strony z themem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie cachujesz tylko thema, zapisujesz na dysku całą wygenerowaną stronę, a później wyświetlasz tylko statyczną stronę (unikasz generowania dużej części kodu php). Przy dużej ilości odwiedzin jest bardziej efektywne niż cachowanie sql.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co cachować thema? Na moje lepiej tylko zapytania cachować, w końcu o to chodzi, co nie?

Teoretycznie masz rację ale weź pod uwagę że to co zyskasz na cachowaniu poszczególnych zapytań do tablicy do pliku stracisz na parserach które wydobędą z nich te zmienne z powrotem w trakcie generowania strony. Znacznie szybszy i co najważniejsze PROSTSZY jest cache całych stron a że zżera czasem olbrzymie ilości miejsca na serwerze cóż... :D

iDir - skrypt na katalog stron lub firm - następca projektu SEOKatalog, dostosowany do dzisiejszych standardów, w pełni responsywny, na nowoczesnym frameworku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja akurat nie mam za dużo miejsca na serwerze. Czyli samo cachowanie zapytań mysql też ma swoje minusy?

Pytanie tylko, czy zyskując na zapytaniach, a tracąc na parserach nie wychodzi to na jedno?

ZGORA - portal z poradnikami między innymi o webmasterstwie - szukasz porady - zajrzyj

Kobietyn - portal dla kobiet.

Webbest.eu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam to po włączane:

  • ON WP Cache and Super Cache enabled
  • Clear all cache files when a post or page is published. (This may significantly slow down saving of posts.)
  • Enable the "cache rebuild" feature. Serve a supercache file to anonymous users while a new file is being generated. Recommended for very busy websites with lots of comments. Makes "directly cached pages" and "Lockdown mode" obsolete.
  • Super Cache Compression

Resztę zostawiłem domyślnie :D

Ostatnio na blogu:

Tania alternatywa dla xrumera

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja akurat nie mam za dużo miejsca na serwerze. Czyli samo cachowanie zapytań mysql też ma swoje minusy?

Pytanie tylko, czy zyskując na zapytaniach, a tracąc na parserach nie wychodzi to na jedno?

Jeśli już musi być cachowanie zapytań to tylko na bazie serialize() i unserialize(). Ograniczysz po prostu obciążenie procka ale szybkość generowania strony będzie moim zdaniem wolniejsza od pełnego cacha.

iDir - skrypt na katalog stron lub firm - następca projektu SEOKatalog, dostosowany do dzisiejszych standardów, w pełni responsywny, na nowoczesnym frameworku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Warunki użytkowania Polityka prywatności