Skocz do zawartości

Sprzedaż serwisu/domeny i 41-procentowy podatek?


MOUKETTA

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Czy ktoś ma sposób na sprzedaż serwisu i uniknięcia 41% podatku (CIT+VAT). Jak pomyślę o oddaniu połowy dochodu fiskusowi to mnie osobiście krew zalewa. Firma (zagraniczna) która kupuje serwis raczej będzie wymagać faktury VAT więc trzeba założyć chwilowo działalność gospodarczą. Ktoś obeznany w temacie mógłby coś doradzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załóż firmę, zatrudnij żonę, brata, siostrę... wypłać im pensję za pomoc w sprzedaży domeny. Końcowy przychód będzie trafiał w niższy próg podatkowy, a kasa zostanie w rodzinie.

PS. Nigdy takich rzeczy nie robiłem, ale jeżeli chcesz poznać to od odpowiednich ustaw to przejdź się do dowolnego prawnika i spytaj jak rozlicza swoją kancelarię. ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CITu nie płacisz, bo byś musiał mieć spółkę prawa handlowego, po prostu zakładasz jednoosobową działalność, a tu masz PIT 18 i VAT 22. Sprawdź dokładnie, czy sprzedając zagranicznej firmie zapłacisz VAT, bo przeciez export miał generalnie 0% VAT (chyba ze to firma unijna, wtedy podchodzi to pod sprzedaz wewnątrzwspólnotową). Generalnie nie jestem eksporterem (poza adsensem, co jest eksportem usługi - też VATU nie ma), więc wiążąco nie pomogę Ci, natomiast podpowiadam to co wiem.

W ogóle zakładając działalnośc gosp, nie jesteś automatycznie płatnikiem VAT, nie musisz się rejestrować jako płatnik az do osiągniecia pewnego poziomu obrotów. Możesz więc sprzedać stronę na rachunek. Tylko że jeszcze jedna rzecz: zakładasz firmę i skąd od razu bierze się w firmie przedmiot o takiej wartości (rozumiem, ze ta strona będzie kosztować więcej niż 3-4 tys netto). Nie wiem, czy serwis internetowy jest środkiem trwałym, czy jakim innym składnikiem majątku firmy, ale musisz go najpierw "wciągnać" na stan, zeby sprzedać. Tak jest z innymi środkami trwałymi.

Co do zatrudniania krewnych, nie możesz zatrudnic na etat zony, matki, ojca itp, jeśli mieszkają razem z toba, mogą u ciebie pracowac jedynie jako osoby współpracujące z tobą. Tylko ze wtedy musisz je ubezpieczyc normalnym zusem:(

A nie mozesz sprzedac posiadanej przez Ciebie strony bez zakladania dzial. gosp? przeciez samo posiadanie strony nie oznacza konieczności prowadzenia DG. Jedynie wykonywanie tego zarobkowo. Ty możesz to tak zrobić, że sprzedajesz stronę, którą sobie prowadzisz, ot tak, dla hobby. Przecież nawet jeśli miałeś z tej strony dochody podpadające pod DG, to ich nie ujawniłeś, bo to by juz wcześniej zmusiło Cie do założenia DG... A więc jak na szaro , to konsekwentnie - do samego końca :)))

A więc zwykla umowa Sprzedaży albo coś, co podpowie ksiegowy. placisz 18% i po problemie.

co by tu wstawić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy serwis internetowy jest środkiem trwałym, czy jakim innym składnikiem majątku firmy, ale musisz go najpierw "wciągnać" na stan, zeby sprzedać. Tak jest z innymi środkami trwałymi.

No właśnie, teoretycznie to można sprzedać serwis jako samo domenę a pliki podesłać nieoficjalnie. Np. kupno domeny na 50 pln i odsprzedaż za 100k (spekulacja domeną). Transakcja będzie opiewać na pewno na minimum $20k a firma z USA. Na razie jeszcze wstępnie rozmawiam, negocjuję.

A więc zwykla umowa Sprzedaży albo coś, co podpowie ksiegowy. placisz 18% i po problemie.

Raczej podpadnę pod 32% podatek. Mam jeszcze inne zyski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zapłać parę stów naprawde dobremu doradcy .. ten znajdzie rozwiązanie problemu. Może sie okazac na koniec, że zapłacisz 19% od połowy kwoty (reszta to np. 50% koszty wynikajace z prawa autorskiego).

Nie ryzykuj opinii z forum jeżeli nie ufasz konkretnej osobie. Kilka razy widziałem na forach porady za których użycie ludzie siedza :(.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej podpadnę pod 32% podatek. Mam jeszcze inne zyski.

Niekoniecznie. W DG możesz sobie wybrać rodzaj opodatkowania - ja mam liniowy, płacę 19% bez względu na dochody.

Vatowcem stajesz się przy obrotach rzędu 50k PLN z tego co pamiętam, ale skoro to sprzedaż do USA, więc zapewne będziesz zwolniony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Warunki użytkowania Polityka prywatności