Skocz do zawartości

Jak "Windows fanboy" Linuksa testował


alumilut

Rekomendowane odpowiedzi

Od kiedy urzędnicy zajmują się siecią czy czymkolwiek od strony technicznej? :rolleyes:

No przecież właśnie o tym piszę.... że sami tego nie robią tylko jakiś informatyk.... a przy linuksie jest więcej roboty zatem wiecej informatyków i większa kasa....

A co do 9 letniej córki to kiepskie porównanie bo napewno dużo szybciej ogarnie kompa dziecko niż dorosły.... przynajmniej jeśli chodzi o podstawowe sprawy jak surfowanie po necie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 41
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi
A linuksa stawiasz i często okazuje się że brakuje sterów.... albo nagle zrobili np, sieć wifi i karta wifi nie działa bo niema sterów i babka krzyczy że internet nie działa....

Po 1. W urzędach i tak są jacyś informatycy- a myślę, że nie trzeba być kimś specjalnie rozgarniętym, żeby zainstalować któreś *buntu, lub SUSE.

Po 2. Powiedz, jakiego to specyficznego sprzętu używają urzędnicy, żeby sterowników nie było? Często siedzę na trzech Linuksach- Gentoo, Kubuntu i OpenSuse- i jedyna rzecz, która gdziekolwiek nie działa to jest drukarka/skaner na Gentoo bo jest mi to do niczego nie potrzebne i nie bawię się w nawet w instalowanie driverów. Działa nawet wbudowana w laptopa kamera :rolleyes:

Po 3. Jak już zauważył Irek- mówimy o urzędzie, a nie o Bóg wie jakiej firmie, gdzie analizy w MS Office są niezbędne w związku z jego funkcjonalnością. Napisać/uzupełnić pismo/druk można dokładnie tak samo w MS jak i OO.

Winde stawiasz i w 99% wszystko gra

Ale jak Pani Krysia dostanie sfabrykowanego maila o treści 'Proszę natychmiast usunąć folder C:\Windows\...' i usunie, to masz reinstal(nawet dodanie paru linijek, żeby Pani Krysia obeszła brak uprawnień nie zmienia sytuacji). Natomiast Pani Krysia w Linuksie nie usunie niczego poza tym co ma w /home/krysia/ - a wtedy to jest jej problem, że ikonki poznikały z pulpitu.

Aha- i żeby nie było, nie mam nic do Pań Kryś ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do 9 letniej córki to kiepskie porównanie bo napewno dużo szybciej ogarnie kompa dziecko niż dorosły
Gdzie tam jest porównanie? To stwierdzenie i do tego "z przymrużeniem oka".
przy linuksie jest więcej roboty
:rolleyes:

Nie znam się na pozycjonowaniu, ja tu tylko zużywam transfer i miejsce w sql.

Roman Kluska ujawnia: nadchodzi INFLACYJNY ARMAGEDON!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomahawk, zapewniam cię że nawet kilka razy dziennie stykasz się jakaś odmianą linuxa i nawet sobie z tego nie zdajesz sprawy. Linux w urządzeniach takich GPS, dekodery cyfrowe, routery bezprzewodowe, telewizory, kamery, odtwarzacze DVD, jest prawię standardem i korzystają z nich normalni ludzie bez specjalnych zdolności. W urzędach też jest im potrzebna inteligentna maszyna do pisania, więc nie sądzę by mieli z tym jakiś problem, nawet mogli by sobie stworzyć dystrybucję dla urzędasów, pewnie stawianie linuxa zajmowało by wtedy mniej niż instalacja windowsa :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 1. W urzędach i tak są jacyś informatycy- a myślę, że nie trzeba być kimś specjalnie rozgarniętym, żeby zainstalować któreś *buntu, lub SUSE.

Ale czy wszystko będzie działać? Sterowniki się kijowo instaluje a nie każdy informatyk to potrafi...

Po 2. Powiedz, jakiego to specyficznego sprzętu używają urzędnicy, żeby sterowników nie było? Często siedzę na trzech Linuksach- Gentoo, Kubuntu i OpenSuse- i jedyna rzecz, która gdziekolwiek nie działa to jest drukarka/skaner na Gentoo bo jest mi to do niczego nie potrzebne i nie bawię się w nawet w instalowanie driverów. Działa nawet wbudowana w laptopa kamera :)

No ja mam karte graficzną zintegrowaną ATI w lekko podstarzałym lapciaku i zawsze muszę stery instalować sam, ale niestety filmów oglądać się nieda bo się tnie i zużycie procka jest 100%. Skaner oczywiście też nie działa i nie zajmuje się tym bo pewnie po aktualizacji ubuntu do v9 znowu nie będzie działał. Jeszcze mikrofon mi niedomaga... a jest wbudowany... Oczywiście pod windą wszystko działa.

Po 3. Jak już zauważył Irek- mówimy o urzędzie, a nie o Bóg wie jakiej firmie, gdzie analizy w MS Office są niezbędne w związku z jego funkcjonalnością. Napisać/uzupełnić pismo/druk można dokładnie tak samo w MS jak i OO.

No ja na początku mówiłem ogólnie o instytucjach typu szkoła, urzędy, banki.... a nie tylko o urzędach...

I byłem w kilku szkołach w moim życiu i jestem pewien że w żadnej z nich nie znalazł by się informatyk który by dawał sobie radę z linuksem tak bez nauki.... I jak tu teraz brac darmowego linuksa do szkoły jak nikt się na nim niezna? Lepiej powiedzieć że windows się lepiej nada i nie stracić pracy...

Poza tym tak w szkole jak i w innych instytucjach potrzebne są programy których na linuksie poprostu niema (niema odpowiedników)... albo poprostu ukazują się w dużo późniejszych wersjach niż na winde...

@Inco

Ja nie mówiłem że nigdzie niema linuksa tylko mówiłem że ludzie nie wybierają linuksa bo są ciemni i nie wiedzą że jest za friko.... poprostu linuks IMO póki co wziął sobie nieco inną część rynku niż winda...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dałem ci przykład urządzeń dedykowanych, które używasz na co dzień i nie mas w nich problemu ze sterownikami. Jeśli urząd, szkoła czy inna instytucja publiczna zamawiała by w przetargu komputery i zaznaczyła że ma na nim działać linux, to nie miała by problemu z żadnymi sterownikami. Problem jest taki że w tych instytucjach jako informatycy przeważnie pracuje ludzie którzy dostali pracę po znajomości, na zasadzie " to jest wnuczek Pani Stasi z pokoju 22 i ostatnio nam windowsa zainstalował w domu, on się na informatyce zna". Jeśli ktoś przy obecnym dostępie do wiedzy w postaci internetu ma problemy z podstawowymi pracami konserwacyjnymi linuxa, to raczej nie powinien nazywać się informatykiem. Zresztą tak jak napisałem na początku tej wypowiedzi, kupujesz w przetargu urządzenia w zasadzie dedykowane, bo w urzędach czy szkołach nie potrzebujesz ciągle grzebać w systemie, ona ma działać :)

Windows nas przyzwyczaił że ciągle potrzebny jest nadzór jakiegoś informatyka, bo przeważnie jest źle zainstalowany i daję za dużo uprawnień zwykłemu użytkownikowi, linux narzuca pewien styl zarządzania uprawnieniami, który w istocie prowadzi do tego że informatyk( admin) ma mniej pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coraz więcej urzędów Państwowych w wielu krajach przechodzi na linuksa, jeżeli ich urzędasy nie mają z nim problemów a ktoś zakłada że w Polsce będą mieli to albo nie wie do końca z czym się tego linuksa je albo też zakłada że polacy to skończeni debile i sobie nie poradzą.

Jeżeli chodzi o informatyków to obecnie na uczelniah są wykłady z linuksa i od paru lat z tym linuksem mają styczność, a do opieki maszyn pod nim potrzeba tyle samo informatyków co pod windą, a nawet mniej bo tu jak się coś postawi to działa i nie trzeba non stop latać że to się komp wiesza, że wirusy komputer żrą itp.

Instalacja pakietu w debianie niczym się nie różni od instalacji softu w windzie. To już nie te czasy, że trzeba siedzieć i kompilować system samemu, chociaż jak ktoś lubi to mu polecam gentoo. Najczęściej instalacja jakiegoś softu pod linuksem zajmuje dokładnie tyle samo czasu co po windą i w żaden sposób nie jest trudniejsze.

Jeżeli chodzi o płatne licencję to mamy kilka dystrybucji co zawierają komercyjne rozwiązania i dlatego są płatne. np Novel SUSE Serwer, Red Hat, jakieś klony mandriwy i kilka innych.

Jeżeli ktoś ma ochotę to niech sobie postawi debiana, w razie jakby ktoś miał z czymś jakiś problem niech pisze na gg do mnie pomogę.

Sklep dla sportowców w którym znajdziesz Odżywki oraz suplementy diety dla sportowców, sprzęt siłowy i fitness oraz akcesoria do sportów walki i treningowe Hurt-Detal. Szybka wysyłka na terenie polski i za granicę.

Sklep producenta sprzętu siłowego, fitness oraz akcesoriów do sportów walki. Wysoka jakość, przystepne ceny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czy wszystko będzie działać? Sterowniki się kijowo instaluje a nie każdy informatyk to potrafi...

Ale do czego te sterowniki? Jeśli dalej zostajemy w temacie wszelkich zastosowań biurowo-bankowo-urzędowych, to tam nie są potrzebne żadne fajerwerki- ma działać myszka, klawiatura i monitor. A do tego nawet nie musisz wiedzieć, jaką masz kartę graficzną- generyczne sterowniki Xorga spokojnie takie coś udźwigną.

No ja mam karte graficzną zintegrowaną ATI w lekko podstarzałym lapciaku i zawsze muszę stery instalować sam, ale niestety filmów oglądać się nieda bo się tnie i zużycie procka jest 100%. Skaner oczywiście też nie działa i nie zajmuje się tym bo pewnie po aktualizacji ubuntu do v9 znowu nie będzie działał. Jeszcze mikrofon mi niedomaga... a jest wbudowany... Oczywiście pod windą wszystko działa.

Tu się z Tobą zgodzę, jeśli chodzi o ATI- oni nie wypuszczają dobrych sterowników pod Linuksa, czego sam też niestety doświadczam. Natomiast o wszelkich skanerach/wbudowanych mikrofonach nie wypowiem się, bo nie sprawdzałem. Wiem tylko, że 3- letnie urządzenie wielofunkcyjne Canona jest automatycznie wykrywane i instalowane zarówno pod Kubuntu, jak i SUSE- i działa 'od kopa'.

No ja na początku mówiłem ogólnie o instytucjach typu szkoła, urzędy, banki.... a nie tylko o urzędach...

Jest to dla mnie jedno i to samo- jeśli chodzi o zastosowania

I byłem w kilku szkołach w moim życiu i jestem pewien że w żadnej z nich nie znalazł by się informatyk który by dawał sobie radę z linuksem tak bez nauki.... I jak tu teraz brac darmowego linuksa do szkoły jak nikt się na nim niezna? Lepiej powiedzieć że windows się lepiej nada i nie stracić pracy...

Tylko, po co Ci informatyk, który nie potrafi przeczytać ze zrozumieniem 5. manuali w internecie, na podstawie których zainstaluje system i przeprowadzi wstępną konfigurację? Informatyk to nie jest Windowsomatyk- jeśli nie ma jakichś podstawowych umiejętności logicznego myślenia i zaradności życiowej to choćby miał cztery certyfikaty z IBM'a i kolejne trzy z Intela, to w pewnym momencie okaże się, że nie daje rady.

Poza tym tak w szkole jak i w innych instytucjach potrzebne są programy których na linuksie poprostu niema (niema odpowiedników)... albo poprostu ukazują się w dużo późniejszych wersjach niż na winde...

Fakt- aczkolwiek jest Wine, które często pomaga, a jak nie, to faktycznie jest to problem. Tylko- ile jest takich programów?- na pewno nie tyle, żeby wszędzie musiał być MS.

Ja nie mówiłem że nigdzie niema linuksa tylko mówiłem że ludzie nie wybierają linuksa bo są ciemni i nie wiedzą że jest za friko.... poprostu linuks IMO póki co wziął sobie nieco inną część rynku niż winda...

A ja uważam, że się boją- moi znajomi znają stereotyp Linuksa jako systemu stricte konsolowego i jak pytam, czy nie chcą spróbować chociaż, to słyszę 'nie nie, dzięki'.

Tomahawk- jest sporo racji w tym co piszesz- ale trzeba zawsze patrzeć na to, do jakich zastosowań ma służyć system- w domu teraz nie bawię się w Linuksa, bo to brat sobie chce zagrać, to tata ma jakiś program .exe- nie ma sensu. Ale, jeśli ktoś ma pracować przy kompie i nie są do tego potrzebne magiczne programy, to po co wyrzucać kasę na 'miljart' licencji windowsa, jak można mieć system za friko- a jeśli admin ma coś przeciwko samej idei 'bo on nie umie', to wg. mnie nadaje się tylko do zwolnienia :D

Jeżeli chodzi o informatyków to obecnie na uczelniah są wykłady z linuksa i od paru lat z tym linuksem mają styczność

U nas(UJ)- działamy w zasadzie tylko na Linuksie. Jedyne odstępstwo jakie jest to programy do elektroniki i czasem, jak prowadzący ma takie widzi mi się to MS Visual Studio

To już nie te czasy, że trzeba siedzieć i kompilować system samemu, chociaż jak ktoś lubi to mu polecam gentoo

Czasem też ktoś nie lubi, ale po prostu ma za słaby sprzęt, żeby bez gruntownej optymalizacji w miarę sprawnie chodził :)

Ale powiem Wam, że nie wyszedł z tego tematu flamewar, jak to zazwyczaj bywa przy porównaniach Windows- Linuks. Cieszy mnie to bardzo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już nie te czasy, że trzeba siedzieć i kompilować system samemu, chociaż jak ktoś lubi to mu polecam gentoo

Czasem też ktoś nie lubi, ale po prostu ma za słaby sprzęt, żeby bez gruntownej optymalizacji w miarę sprawnie chodził :D

Wiesz ale to musi mieć bardzo słaby sprzęt a jak tak to xp, viście, czy nowej 7ce może też zapomnieć.

Zresztą sprzęt komputerowy potaniał na tyle że raczej nikt się chyba już nie bawi w jakieś 100mhz procesory z kilkoma kilobajtami pamięci itp

Obecnie według mnie gdzie naprawdę warto kompilować soft pod daną maszynę to jakieś roziązania produkcyjne, serwerowe, klastrowe i tam gdzie wykonywane są duże ilości operacji. Podejżewam że kupując jakiegoś 2 rdzeniowego kompa do domu z 2GB pamięci to nawet byś nie zauważył różnicy w takim debianie z paczek czy też gentoo stawianym ze źródeł.

Tak jeszcze abstrachując do urzędów czy też stanowisk pracy w firmie. Jak ktoś planuje rozbudowę stanowisk pracy czy zmianę ich na nowsze to niech też za wczasu zaplanuje jakie komponenty komputerów ma zakupić. I to nie tylko planując wdrażać linuksa ale też i jak ma to iść pod windę bo często i pod nią wynikają różne problemy sprzętowe.

Sklep dla sportowców w którym znajdziesz Odżywki oraz suplementy diety dla sportowców, sprzęt siłowy i fitness oraz akcesoria do sportów walki i treningowe Hurt-Detal. Szybka wysyłka na terenie polski i za granicę.

Sklep producenta sprzętu siłowego, fitness oraz akcesoriów do sportów walki. Wysoka jakość, przystepne ceny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie według mnie gdzie naprawdę warto kompilować soft pod daną maszynę to jakieś roziązania produkcyjne, serwerowe, klastrowe i tam gdzie wykonywane są duże ilości operacji. Podejżewam że kupując jakiegoś 2 rdzeniowego kompa do domu z 2GB pamięci to nawet byś nie zauważył różnicy w takim debianie z paczek czy też gentoo stawianym ze źródeł.

No właśnie na 2x 1.6 ghz i 2GB ramu widzę ogromną różnicę między takim np. Xubuntu lub KateOS'em i Gentoo(+KDE)- jedyne co mi wolniej działa na Gentoo to firefox :) No i start systemu w minutę i 45 sekund też jest zacny :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Start systemu to można przyspieszyć wyłaczając niepotrzebne usługi, które się najczęściej standardowo uruchamiają po instalacji systemu. Czyli wszelkie bindy, apache, mysql, serwery poczty itp. a jest tego sporo.

Dla zwykłego usera wzrost mocy po kompilkacji nie jest na tyle znaczny aby musiał 2 tyg siedzieć nad instalacją systemu :D Często też w firmie musimy się zastanowić czy bardziej zależy nam na 5% wzroście wydajności czy na czasie potrzebnym na instalację danego pakietu. Kiedyś bawiłem się w instalacje ze źródeł ale obecnie dałem sobie z tym spokój. Jednak uważam że jak ktoś ma dużo czasu i jest mu to niezbędne to czemu nie ?

Właśnie tak przeglądałem ceny visty home box i widzę że dla 15 stanowisk byłby to wydatek 15 tyś zł na sam system. Na linuksie można jednak zaoszczędzić sporą kasę jak się chce.

Sklep dla sportowców w którym znajdziesz Odżywki oraz suplementy diety dla sportowców, sprzęt siłowy i fitness oraz akcesoria do sportów walki i treningowe Hurt-Detal. Szybka wysyłka na terenie polski i za granicę.

Sklep producenta sprzętu siłowego, fitness oraz akcesoriów do sportów walki. Wysoka jakość, przystepne ceny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Warunki użytkowania Polityka prywatności