Skocz do zawartości

Roboty z emocjami zastąpią ludzi


GrzegorzBanka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jakiś czas temu spacerując z psem i podziwiając otaczającą mnie przyrodę zorientowałem się, że samo logiczne myślenie i rozwiązywanie problemów nie upodobni robota do człowieka na tyle aby było trudno rozróżnić ich reakcje.

Pracuje od 9:00 do 17 a czasami i dłużej, mam trochę własnych projektów, które realizuje ale chcę znaleźć czas i na stworzenie robota umiejącego imitować ludzki charakter i emocje.

Jak część z was wie są prowadzone prace nad robotami mobilnymi i robotami emitującymi fizyczne grymasy itp. Sztuczna inteligencja jest na tyle trudnym zagadnieniem, że odrzucę jej definicje i wszystkie rzeczy/odkrycia związane z tym zagadnieniem.

Moim zadaniem będzie stworzenie programu emitującego charakter i emocje człowieka.

Dla ułatwienia odrzucam takie aspekty jak:

1. rozumienie języka naturalnego

2. komunikacja robot->człowiek

Moim zdaniem aby stworzyć robot mógł odczuwać emocje musi być umieszczony w środowisku. Dlatego mój robot zostanie umieszczony w czasie i naszej rzeczywistości. Dostanie swoje bio-dane, będzie reagować na realną pogodę panującą w miejscu w, którym będzie się znajdował wirtualnie - ale miejsce będzie rzeczywiste. Charakter chcę zbudować na zasadzę dobrania odpowiednich słów kluczowych imitujących zainteresowania robota.

Największym problemem jaki teraz mnie gnębi to stworzenie bazy danych słów kluczowych. Dlaczego jest to taki problem? ponieważ dane słowo musi być powiązane z emocjami. Przykładowo słowo "sport" dla większości z nas kojarzy się z energią, aktywnością i pracowitością. Samemu można dodać kilkaset może i kilka tysięcy takich słów jednak jest to za mała baza aby efektywnie kreować charakter robota.

Tutaj kieruje do was pytanie: Czy zgodzilibyście się na poświęcenie swojego czasu na tworzenie bazy danych emocji dla słów kluczowych?.

Chcę przygotować proste narzędzie we flashu gdzie wyświetla nam się słowo np: Polityka i za pomocą myszki ustawiamy słupki danych emocji. Narzędzie działało by jak sonda, ktoś wchodzi i głosuje na dane słowo i tylko raz może na nie głosować, nie musi głosować na x słów może na jedno i tyle. Na końcu tworzenia bazy średnia ocen (głosów) zostanie zapisana jako emocje dla danych słów kluczowych.

Mając taką bazę jestem w stanie stworzyć robota mieszkającego w Gdańsku pracującego lub uczącego mającego świra na punkcie muzyki a jego ulubiona piosenka to xxx. Jednak robot opierający się o bazę z defektami będzie mieszkał w Warszawie będzie pracował jako muzyk i będzie miał świra na punkcie zbierania znaczków :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stary, cudowna idea,

zgłoś się do ludzi z penesty, jak chcesz dam Ci kontakty z pewnością przyłącza się do akcji.

sam się chętnie przyłączę i dam swoje możliwości marketingowe na promowanie tej akcji, walnij PW, większą ilość informacji i jakoś się dogadamy :D

projekt cholernie ambitny, mam nadzieję, że się powiedzie i...

czekam na odzew :)

Mhm... tęskniłem?

Jeżeli szukasz kogoś, kto zrobi profesjonalne zdjęcia, to zapraszam! Fotografia Produktowa - klik klik!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ambitny by był gdybym chciał uczyć robota odpowiadać na pytania :D np: Cześć jaki kolor oczu masz albo nie masz oczu

Mam nadzieje, że od poniedziałku będę miał więcej czasu bo kończę (teoretycznie) więc rozpocznę pisanie podstaw robota ale ze względu na to że lubię gonić króliczka to muszę prowadzić inne projekty np: https://www.forum.optymalizacja.com/index.php?showtopic=70109

Jak będę miał gotowe narzędzie to na 100% się odezwę każda pomoc będzie mile widziana.

Przed chwilą wpadłem na pomysł czy by nie zrobić gry Flash połączonej z zadaniami określania emocji pewnych słów kluczowych, ale już trochę za późno na opisywanie takiej gry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy pomysł jak i projekt. Moje pytanie brzmi jak sobie poradzisz ze źle wypełnionymi "ankietami" czyli takimi robionymi dla jaj albo robionymi przez osoby upośledzone umysłowo? A co z uczuciami ambiwalentnymi? Albo co do sportu ja na słowo sport widzę oszustwa, doping, upodlenie, ale to w sferze spotu olimpijskiego. Sport zawodowy odbieram jako interesowność, zawód ale również jako doping i oszustwa. Sport energetyczny to bieganie rano czy pływanie dla rozrywki no chyba że chodzi oo kryzys wieku średniego a to zupełnie co innego :D Myślę że do opanowania uczuć dotyczących słowa sport dzisiejsze procesory będą akurat :) Jestem ciekaw wyników i twierdzę że pasja może wiele zdziałać. Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co z uczuciami ambiwalentnymi -> emocje robota mają mu pozwolić imitować zachowanie człowieka np: na portalu społecznościowym ale nigdy nie będą mu potrzebne do rozwiązywania jakiegoś problemu lub zagadnienia logicznego dlatego uproszczę emocje na max.

Albo co do sportu ja na słowo sport widzę oszustwa, doping, upodlenie, ale to w sferze spotu olimpijskiego. Sport zawodowy odbieram jako interesowność, zawód ale również jako doping i oszustwa. Sport energetyczny to bieganie rano czy pływanie dla rozrywki no chyba że chodzi oo kryzys wieku średniego a to zupełnie co innego
Dla słowa sport nie będzie można wprowadzać słów a jedynie odczucia i oceny i może kolor :D

Tutaj przykład narzędzia do oceny słowa: https://img195.imageshack.us/i/tools.png/

Jeśli chodzi o oszustwa i ankiety dla zabawy to w ilości klucz do dobrej jakości - czym więcej osób użyje narzędzia tym większa szansa, że wszystko się wyrówna i otrzyma się wynik zbliżony do rzeczywistych wartości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

snikers to bot imitujący człowieka w czasie realnym a ja chce stworzyć robota imitującego zachowanie człowieka w czasie przeszłym. Nie będziesz mógł z nim rozmawiać jedynie będzie można obserwować jego przeszłe działania.

Robot posiadający charakter i "emocje" prawdopodobnie będzie nie do odróżnienia od człowieka oczywiście z perspektywy przeszłych dokonań. Nie piszę się na stworzenie inteligentnej maszyny z rozumem i charakterem, która potrafi grymasić. Interesuje mnie stworzenia bota imitującego emocje i charakter mającego zainteresowania miejsce zamieszkania i pracę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego w złym kierunku? robot nie może się komunikować w czasie rzeczywistym z ludźmi ponieważ nie mam takich umiejętności aby stworzyć robota znającego język naturalny. Jedynym sposobem na komunikowanie się robota z człowiekiem jest internet. Jeśli robot będzie miał swój charakter i będzie potrafił efektywnie udawać człowieka to może się komunikować z ludźmi poprzez prowadzenie stron www lub profilu społecznościowego i niewprawne oko nie zauważy, że to jest robot. Taki mam cel, jest on łatwy nie wymaga skompilowanych algorytmów ani dużej mocy obliczeniowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zrobisz takiego czegoś... To tak samo jakbyś chciał nauczyć psa łapać piłkę bez używania piłki...

Bez inteligencji będzie to zwykły bot... jak snikers...

Popieram. Zresztą nie dopuszczono by do takiego obrotu sprawy ,aby człowiek stał się istotną całkowicie zbędną i niepotrzebną temu światu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witko2006 przypuśćmy, że chcemy otworzyć nowy serwis społecznościowy. Przy społeczności najważniejsze jest aby byli użytkownicy, jednak jak wszyscy wiedzą na start trzeba mieć reklamę aby przyciągnąć użytkowników którzy stworzą nam content serwisu. Jest jeszcze możliwość taka, że zamówimy stworzenie 1000 profili albo sami je stworzymy ale to się wiąże z kosztem. Mając robota z charakterem i emocjami stworzymy 100 000 profili tak różnych jak różne są osobowości.

Czy dalej uważasz, że robot z emocjami nie może zastąpić człowieka przy tworzeniu serwisu społecznościowego? IMO jest to świetne rozwiązanie i może być zabawne np: konkurs znajdź 10 profili robotów a dostaniesz super nagrodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Warunki użytkowania Polityka prywatności