Skocz do zawartości

Mój pierwszy linux.


neon103

Rekomendowane odpowiedzi

wpierw polecam https://jakilinux.org/ :)

Jeśli nie chcesz mieć styczności z konsolą polecam Linux Mint , ewentualnie ubuntu. Jeśli jednak jesteś trochę bardziej ambitny zacznij od debiana , slackware, archa o wiele więcej się nauczysz . Co do środowiska to polecam XFCE bądź gnome, gdyż kde często się sypie ;p

P.S

Najlepiej jest udać się na distrowatch i wybadać najlepsze distro

dla siebie.

[Pozdrawiam Michał ] Jesteś z Poznania - zapraszam agencja interaktywna poznań i pozycjonowanie stron poznań i tworzenie stron poznań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 40
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

To i ja dołożę parę słów od siebie- chociaż nie będzie się to dużo różnić od poprzednich wypowiedzi.

- Na początek polecę Ci Debiana. Dlaczego? Bo wszelkie *buntu są robione jako pewne 'rozwinięcie' Debiana, a jak już ktoś napisał, przez to bywają kłopoty z aktualizacją.

- Jak sam napisałeś, będziesz się chciał uczyć podstaw administracji serwerem- dlatego konsoli nie można traktować jako zła koniecznego. Ja na początku przygody z Linuksem tak właśnie uważałem, ale później okazało się, że sporą część rzeczy można zrobić szybciej/sprawniej w konsoli, niż grzebiąc myszą po ustawieniach.

- Jeśli masz wystarczająco dużo miejsca na dysku, zainstaluj sobie KDE, Gnome i XFCE- każde ma 'zady i walety'. Ja sam siedzę na KDE 3.5.9, natomiast na drugim komputerze jest 4.1 i nie jest prawdą, że się sypie ;)

- Pisałeś, że chcesz instalować parę dystrybucji naraz- jest to raczej bezproblemowe.

- Jeśli nie przypasuje Ci któraś dystrybucja, to nic się nie przejmuj, tylko ją wywal i spróbuj kolejną. W moim przypadku, przeszedłem tak około 5 distro, zanim trafiłem w to, co posiedziało na dysku dłużej niż 3 miesiące(Gentoo, którego jednak nie polecam- za dużo babraniny z tym jest)

To chyba tyle ode mnie- w razie problemów, chętnie Ci pomogę :)

A teraz mały OT:

nocentis- Ty masz coś wspólnego z Sabayonem? Czy tylko go reklamujesz, jako zadowolony użytkownik? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do 4 systemów na dysku pamiętaj, że przy standardowej tabeli partycji (coś z ms związane, nie pamiętam dokładnie) możliwe są tylko 3 partycje główne, reszta - logiczne. Tak więc ustaw jednego swapa do każdej dystrybucji i /boot ustaw na logicznych do każdej (zrób 1GB partycję logiczną i podziel je na 3 z systemem plików ext2). Chociaż chyba te distro dla początkujących wszystko wrzucają na jedną partycję i nie ma podziału na /home, / i /boot chociażby, ale cóż... Poguglaj na ten temat też, albo zapytaj prywatnie

Ogólnotematyczny katalog stron - moderowany katalog na domenie z 2001 roku. Moderowany minimum 2 razy dziennie. PR 3, megaszybka indeksacja. Dodaj swój unikalny wpis już dziś.

Ostatnio dodane strony w katalogu.

najpiękniejsze kobiety świata

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny głos na Ubuntu - od trzech lat używam tego systemu na wszystkich komputerach w domu. Na laptopie (z którego korzystam najczęściej) system aktualizowałem od wersji 7.10 przez 8.04, 8.10 i obecnie do 9.04 - system wciąż jest stabilny i nic się nie sypie jak ktoś kilka postów wcześniej sugerował.

Obecnie nowe KDE wygląda bardzo obiecująco także polecam ściągnięcie zarówno Ubuntu jak i Kubuntu oraz porównanie które ze środowisk będzie nam bardziej odpowiadało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne to ubuntu :D

Jak zainstalować to na dysku zewnętrznym USB? Bo mam z tym kłopot - niestety...

I tak ogólnie to dać tam jakiegoś antywirusa? Bo nie wiem jak tam jest z tym.

Sprzedam punkty systemu wymiany linków Gotlink.pl i Seomatik.pl

Wystawiam faktury VAT. Zapraszam do kontaktu d.szwaba@gmail.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Warunki użytkowania Polityka prywatności