Skocz do zawartości

Jak "zbudować" wydajny system do pracy?


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie ;)

W najbliższym czasie będę miał do roboty "zbudowanie" optymalnego i wydajnego środowiska do pracy (jeżeli tak to można nazwać). Chodzi mi o sformatowanie, instalację Windowsa i jego odpowiednią konfigurację. ;)

Komputer 1: Laptop, Asus A7U - Vista Home Premium

Komputer 2: Pecet, jakiś komp z Vobisa (całkiem dobry, parę lat temu był to wypas) - XP Home Edition

Ten pierwszy zaczyna się naturalnie sypać, ten drugi ma podłączony internet od paru dni (jednakże syf totalny + parę wirusów [których nie da się usunąć]).

Oba chcę sformatować, zainstalować system (oba są oryginalne), skonfigurować co nie co i zainstalować najbardziej potrzebne programy.

Sprzęt nie jest mój, należy do osób z rodziny, które mają małe pojęcie o informatyce (na zasadzie ma program i potrafi go obsłużyć).

Mój plan:

1. Format.

2. Instalacja systemu.

3. Zainstalowanie sterowników.

4. Zainstalowanie Service Packów (sp3 dla xp / sp1 i sp2 dla visty)

5. Zainstalowanie pozostałych aktualizacji.

6. Zainstalowanie potrzebnych programów.

7. Optymalizacja, przeczyszczenie.

8. Defragmentacja.

Teraz chcę rozwiać parę wątpliwości, mam nadzieję że mi pomożecie :placze:

1. W kwestii peceta raczej sprawa jasna, w kwestii laptopa nie bardzo. Dowiedziałem się z wątku https://www.forum.optymalizacja.com/index.php?showtopic=73619 że jest być może jakaś ukryta partycja - mógłby ktoś zarzucić jakiś link z normalną instrukcją?

2. W instalacji systemów raczej sobie poradzę.

3. Tutaj raczej skorzystam z stron producentów w przypadku peceta, a jak wygląda sprawa z lapkiem?

4. - 5. Tutaj mam mały dylemat - najpierw zainstalować service packi, a później pozostałe łatki czy wszystkie aktualizacje i na końcu service packi? Wydaje mi się, że wariant pierwszy.

6. W kwestii potrzebnych programów raczej mam obeznanie, w skład mojego pakietu do instalacji wchodzą:

Opera, AQQ, OpenOffice, Odkurzacz, Ccleaner, Avira, Spybot, Picasa, WMP 11 (z WU), Foxit, Nero, Skype + wtyczki flash itp.

7. Na koniec zrobię przeczyszczenie Ccleanerem i Odkurzaczem.

8. Właśnie tutaj też mam dylemat - jaki darmowy program polecacie do defragu?

W/w plan 'opracowałem' na podstawie swoich doświadczeń, pewnie są do niego jakieś zastrzeżenia :)

I proszę o rady co do punktów 1, 3, 4-5 i 8, reszta opcjonalnie.

ps. będę nagradzał podziękowaniami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 37
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

9)

9.1. Nie ma takich przestrzeni dyskowych ;]

9.2. Jakoś wolę zrobić postawić system od nowa, z każdym kolejnym razem coraz lepiej to robię.

A jakieś sugestie co do moich punktów? Bo póki co nie mam odwagi zająć się lapkiem (w życiu może z 10 godzin używałem laptopa) ;)

10) Nie, bo żywica za dobrze się pali :placze:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

0. O takie rzeczy powinieneś pytać na innym forum, ale skoro już zapytałeś o to tutaj:

1. ?

3. Integracja sterowników chipsetu laptopa z WinXP (zrobisz to programem nLite)

4-5. Wariant 1

8. Standardowy Windows.

Swoją drogą to nie uważam żeby ten cały ccleaner i defragmetacja były potrzebne w przypadku świeżo zainstalowanego systemu.

Kalkulator akcyzy akcyzowy.pl. Sprawdź ile idzie przelew: ileidzieprzelew.pl

Akcesoria GSM dla smartfona i tabletu telu.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

0) Na takich typowych forach o tym nic konkretnego nie wiedzą, a udzielają się głównie tacy w wieku gimnazjalnym.

3) Chodziło mi raczej "skąd brać sterowniki", bo raczej nie będę używał tych 4-letnich.

Swoją drogą to nie uważam[...]

Oj... ja miałem fragmentację na poziomie 30% ;)

Dopiero po defragu działał jak należy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, to został punkt pierwszy i punkt ósmy (jaki darmowy program do defragu). ;)

A jakieś zastrzeżenia co do planu?

edit: Tutaj wiem, że sporo osób używa lapki, a większość ma po ponad 20 lat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>1. Format.

Jeżeli chcesz wydzielić ładne partycje etc. to sugeruję Ci ściągnąć jakieś LiveCD programu służącego do partycjonowania dysków, bądź użyj jakiejś płyty aktualnej z Linuksem i polegam przede wszystkim fdisk/cfdisk, jeżeli boisz się linii komend, to z graficznych znam gparted (który rozwalił mi tablicę partycji, więc nie polecam aczkolwiek i tak chcesz wszystko wyczyścić, więc nie zaszkodzi ;-) ).

>2. Instalacja systemu.

Z pewnością dasz sobie radę.

>3. Zainstalowanie sterowników.

W sprawie sterowników dla lapa również stronka producenta.

>4. Zainstalowanie Service Packów (sp3 dla xp / sp1 i sp2 dla visty) & 5. Zainstalowanie pozostałych aktualizacji.

Z tego co pamiętam, to po samej instalacji Windowsa od razu wyskoczą Ci aktualizacje. Zaktualizuj, reboot. Instalacja SP, reboot. Instalacja dalszych poprawek, reboot.

>6. Zainstalowanie potrzebnych programów.

Nie znam się na sofcie na windowsa, ale z tego co pamiętam, to odkurzacz i ccleaner robi to samo. Zresztą po co narzędzia do "sprzątania" na świeżo zainstalowanym systemie? Poza tym użytkownicy też pewno z nich nie skorzystają.

>7. Optymalizacja, przeczyszczenie.

Chcesz czyścić ledwo zainstalowany system? :placze: Z czego? Usuniesz SP? ;)

>8. Defragmentacja.

Zbędna, powiedz im żeby robili raz na kilka miesięcy (chyba).

Ogólnotematyczny katalog stron - moderowany katalog na domenie z 2001 roku. Moderowany minimum 2 razy dziennie. PR 3, megaszybka indeksacja. Dodaj swój unikalny wpis już dziś.

Ostatnio dodane strony w katalogu.

najpiękniejsze kobiety świata

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

0. Pozbądź się Visty, zainstaluj XP albo jeszcze lepiej Linuksa - np Ubuntu - ale pod warunkiem że masz grafikę nVidia, Ati, albo Intela

1.1. Ukryta partycja zawiera zazwyczaj instalkę systemu i sterowniki - ważne w laptopie bo nie musisz ich szukać. Występuje zazwyczaj w takich wynalazkach (laptopach) do których zamiast płyty z Windows dostajesz tzw. Płytę ratunkową.

1.2. Zanim sformatujesz dysk i podzielisz na partycję uruchom na działającym systemie np. program Everest i zobacz co dokładnie siedzi w środku, pościągaj sterowniki ale nie za pomocą laptopa (jednego z tych 2) tylko jakiegoś zabezpieczonego komputera z dobrym antywirem - przeskanuj ściągnięte paczki.

1.3 Format całego dysku - jeśli były wirusy to mogą być także na ukrytej partycji, dlatego trzeba usunąć partycje, stworzyć nowe i każdą sformatować. Wystarczy do tego instalator Windows - w końcu nie robisz bolidu F1 tylko Focusa do pracy :P

2. Zero niespodzianek by było na zwykłym PC, ale w laptopie może się okazać że nie ruszysz bez specjalnej płyty z instalatorem Windows + Sterowniki do chipsetu, bo może się okazać że, instalator Windows "zobaczy" tylko np. 256MB dysku :P - do stworzenia takiej płytki polecam program nLite.

Jest jeszcze druga metoda - sterowniki na pendrive i podczas ładowania instalatora klikasz na F2 (chyba :)) (naciśnij F2 aby zainstalować sterowniki innej firmy)

Problem ze sterownikami jest dość znany - borykają się z nim ludzie kupujący laptopy dedykowane pod Vistę i chcący zainstalować XP

3. Everest (albo inny) i strony producentów

4-5. Najpierw na goły system antywirusa i firewalla, później brakujące sterowniki, SP i nowsze aktualizacje

6. Programy instaluje się pod usera :)

7. Oczywiście - po instalacji Windy zazwyczaj jest śmietnik, nic nowego - może przybyć nawet kilkaset mega wolnego miejsca na dysku po oczyszczeniu i wywaleniu plików tymczasowych.. Poza tym warto poustawiać Windę pod siebie, wyłączyć kilka usług - np. rejestr zdalny, usługa posłańca - warto o tym poczytać w necie. Warto też ustawić na sztywno plik wymiany - mniej więcej 2xpojemność pamięci komputera, a jeśli w laptopie są fizycznie dwa dyski (raczej nierealne) to przenieść plik wymiany na dysk na którym nie ma windy. W przypadku jednego dysku powinien być na samym początku dysku(podobnie jak windows), zaraz po podstawowych plikach systemowych - jeśli jest na tej samej partycji co Windows, to defragmentator sam ładnie to poukłada :)

8. O&O defrag - ale to chyba nie jest darmówka - innego nie znam, a defragmentować trzeba koniecznie - w zależności od ilości zapisywanych i kasowanych plików nawet kilka razy na miesiąc.

Ps. A w Ubuntu wkładasz płytkę wybierasz instalację odpowiadasz na kilka pytań i po kilkudziesięciu minutach system stoi, nie trzeba antywirusa, firewall jest w systemie, żadnych programów optymalizujących i czyszczących nie potrzeba. Większość programów jest w pakiecie - albo do zainstalowania kilkoma kliknięciami :(

Whitepress - Liczy się tylko content marketing

Biznes-Host - serwery które polecam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Czy ten asus ma 700Mhz?"

https://pl.asus.com/products.aspx?l1=5&...amp;modelmenu=1

https://www.proline.pl/sklep.php?prodid=ASUS+A7U-7S049C (coś w tym stylu)

"Jeżeli chcesz wydzielić ładne partycje etc. to sugeruję Ci ściągnąć jakieś LiveCD programu służącego do partycjonowania dysków"

A nie mogę użyć instalatora windows? :)

"Nie znam się na sofcie na windowsa, ale z tego co pamiętam, to odkurzacz i ccleaner robi to samo."

Krótko mówiąc te dwa programy dobrze się uzupełniają.

"Chcesz czyścić ledwo zainstalowany system?"

Chociażby deinstalatory hotfixów :P

"A dlaczego nie chcesz zrobić tego jak każdy inny śmiertelnik, w panelu sterowania > narzędziach administracyjnych?"

Ten systemowy robi to gorzej i o wiele dłużej...

"Jeśli na obu komputerach masz pracować jednocześnie to polecam Synergy."

Nie, dzięki...

"Pozbądź się Visty, zainstaluj XP albo jeszcze lepiej Linuksa"

Jak już vista oryginalna to trzeba ją wykorzystać, a systemy zostaną takie jakie są.

"do których zamiast płyty z Windows dostajesz tzw. Płytę ratunkową."

Widziałem jakąś płytę "Recovery" z logiem Asusa, muszę o nią poprosić :(

"Zanim sformatujesz dysk i podzielisz na partycję uruchom na działającym systemie np. program Everest i zobacz co dokładnie siedzi w środku"

Z tego co sam widziałem to jedna partycja systemowa na której wszystko jest + jedna partycja z plikami prywatnymi.

"Format całego dysku - jeśli były wirusy to mogą być także na ukrytej partycji"

Wirusy są jedynie na pececie, lapek jest raczej czysty.

"6. Programy instaluje się pod usera"

Te dwie userki mają praktycznie te same wymagania. :P

"7. Oczywiście - po instalacji Windy zazwyczaj jest śmietnik, nic nowego - może przybyć nawet kilkaset mega wolnego miejsca na dysku po oczyszczeniu i wywaleniu plików tymczasowych"

Na pobawienie lapkiem będę miał cały tydzień, na peceta 6 godzin :)

"8. O&O defrag - ale to chyba nie jest darmówka - innego nie znam, a defragmentować trzeba koniecznie"

On jest płatny. A u siebie defraga muszę robić nawet co parę dni, bo taki obrót plików mam ;]

"Ps. A w Ubuntu wkładasz płytkę wybierasz instalację[...]"

Wolę skorzystać z produktów Microsoft'u :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, mam przed sobą tego Asusa + dwie płyty -> Recovery DVD ASUSTeK Computer Inc. + A7 Driver & Utility. Zdaje mi się, że mam zabotować lapka z tej pierwszej, a później będzie prosiło o tą drugą, tak?

ps1. jak [tanio] podłączyć lapka do peceta? Bo mam do skopiowania 18GB danych, a pendrivem 1GB trochę to zejdzie...

ps2. dlaczego w lapku nie chce mi internet z kablówki działać? Możliwe jest, że mam kabelek "przypisany" do adresu karty sieciowej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Warunki użytkowania Polityka prywatności