Skocz do zawartości

Tematyczność linków w google


Xann

Rekomendowane odpowiedzi

jeżeli fraza ta nie występuję w otoczeniu strony wildesign (treść, backlinki) to uważam że nie jest to link tematyczny i równie dobrze można by postawić na tej domenie sennik a moc takiego linku dla tej frazy nie zmieni się

Dokładnie jeżeli fraza nie występuje w obrębie strony to wg Ciebie nie jest to link tematyczny ale ON jest tematyczny , agencja reklamowa ktora tworzy strony internetowe moze polecać inną która projektuje strony

Miedzy projektowaniem stron a tworzeniem stron może a nie musi być róznica

Panie i Panowie tematyczność jest intuicyjna wyszukiwarka nie

Marketing internetowy dla firm

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 156
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi
Piszemy o tym czy google obecnie rozróżnia linki tematyczne
W takim razie przeczytaj post https://www.forum.optymalizacja.com/index.p...st&p=583314

Przestań też pisać o tym co Ci się wydaje jako pewnik!

Nie znam się na pozycjonowaniu, ja tu tylko zużywam transfer i miejsce w sql.

Roman Kluska ujawnia: nadchodzi INFLACYJNY ARMAGEDON!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a przy okazji zauważ że kategoria "prezent" jest nieskończona w tym wpadku suknia ślubna > wesele > prezent > ........ , coś co jest prezentem mogł by być linkiem tematycznym z sukniami ślubnymi czyli wszysko

Są nieskończone kategorie (nawet większość jest nieskończona, bo wszystko jest w jakiś sposób powiązane), więc nie można używać binarnego algorytmu typu link jest tematyczny w 100% albo nie jest wcale tematyczny.

Trzeba wprowadzić jakiś współczynnik tematyczności, który jednak dla wielu linków osiąga wartości typu 0,00004 czy 0,99995, co można odpowiednio zaokrąglić do 0 i 1.

Algorytmiczne określanie tematyczności jest jak najbardziej możliwe, złożoność obliczeniowa nie jest też szczególnie duża.

BL wszędzie w poniższym tekście oznacza link z innej (sub)domeny, linkowanie wewnętrzne najlepiej całkowicie pominąć ze względu na niską dokładność ("strona główna") oraz liczne manipulacje SEO. Link z nofollow czy przechodzący przez redirect 30x to też BL - w tym algorytmie reklamy, płatne linki, linki na forach mają się liczyć, ponieważ strony zazwyczaj są reklamowane używając haseł zgodnych z tematyką strony, a nie zupełnie niepasujących.

W przypadku obrazków anchorem BL niech będzie wartość atrybutu alt.

1) Jeżeli strona linkująca i linkowana są wypozycjonowane pod podobne frazy, to linki są tematyczne.

Frazy są podobne jeżeli są identyczne (współczynnik 1) lub istnieje więcej niż x stron (współczynnik między 0 a 1 zależny od x) posiadających linki przychodzące z obydwoma frazami w anchorze. Przy czym dokładność jest większa, gdy ten x nie uwzględnia duplikatów oraz stron należących do tego samego właściciela (ten sam common-name np. ibm.com i ibm.co.uk, ta sama domena główna np. optymalizacja.com i forum.optymalizacja.com lub występowanie identycznych tokenów w kodzie np. wiele stron podpiętych do tego samego konta AdSense), ponieważ wiele osób robi crosslinking między swoimi stronami ("Inne nasze strony:"), nawet jeżeli nie mają one nic wspólnego oprócz właściciela.

Algorytm bardzo skuteczny dla stron posiadających dużo BL.

2) Klasyfikator bayesowski - początkową bazę można utworzyć na podstawie jakiegoś katalogu stron np. DMOZ i według tej bazy ustalać kategorie tematyczne stron, podobnie jak programy pocztowe przydzielają do kategorii "spam" i "nie spam" na podstawie podobieństw do poprzednio oznaczonych wiadomości. Dane (anchory BL do sklasyfikowanych stron) z tego algorytmu warto też wykorzystać to budowania bazy fraz podobnych dla pierwszego algorytmu. Współczynnik zawsze będzie między 0 a 1 (równy 1 tylko wtedy, gdy strony są co do bajta identyczne i przynajmniej jedna z nich jest w początkowej bazie).

Algorytm bardzo skuteczny dla stron posiadających dużo treści, ale niekoniecznie dużo BL.

3) Oprócz powyższego klasyfikatora bayesowskiego można też wyliczyć odległość linkową od strony należącej do katalogu (lub z ręcznie przypisaną w inny sposób kategorią), im mniejsza tym dwie strony są bardziej podobne tematycznie.

Algorytm mało skuteczny, ewentualnie średnio skuteczny jeżeli odrzuci się strony należące do SWL (na wszystkich poziomach, a nie tylko w początkowej bazie), ale jedyny działający dla strony z np. 3 BL i bez treści tekstowej.

Liczbę błędnych dopasowań stron do kategorii zmniejsza traktowanie stron grupami - ja w moim testowym algorytmie największą dokładność osiągnąłem na poziomie FQDN tzn. user1.republika.pl i user2.republika.pl to różne strony, ale user1.republika.pl/p1 i user1.republika/p2 to te same (brane pod uwagę jest złączenie treści /p1 i /p2). Dla stron wielotematycznych z bardzo dużą liczbą podstron na pewno większą dokładność można osiągnąć uwzględniając też pierwszy komponent ścieżki do pliku, dla małych i średnich stron to obniża dokładność.

Dokładność zwiększa też stworzenie czarnej listy anchorów, tzn. "tutaj", "kliknij tutaj", tekst wyglądający jak URL czy adres domenowy i w przypadku trafienia na taki anchor używanie tekstu otaczającego link (3 słowa przed linkiem i 3 słowa za linkiem).

Pozostanie trochę niesklasyfikowanych stron ze względu na brak linków i treści, ja bym je wrzucił do osobnej kategorii "Systemowe" posiadającej podobieństwo 0,05 do innych kategorii, 0,75 do samej siebie, ponieważ to są głównie komunikaty błędów, strony serwerów typu https://radiokolor.streamhost.pl:8074/, strony logowania do paneli administracyjnych typu https://mail.punkt.pl/roundcube/.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że ja twierdzę że google nie rozróznia linków tematyczny to nie jest wykładnią polskiego seo jest to moje zdanie , i nigdzie nie napisałem ze reszta świata uznała to za pewnik

Ustalmy ze to co Ja piszę jest tylko i wyłaczenie moim osobistym zdaniem opartym o moją wiedzę i praktykę a nie pewnik ogołno światowy.

1) Jeżeli strona linkująca i linkowana są wypozycjonowane pod podobne frazy, to linki są tematyczne.

....

Algorytm bardzo skuteczny dla stron posiadających dużo BL.

ale nie skuteczny dla stron bez BL lub znikomą ilością BL

pozostałych teorii nie chce mi sie obalać

Marketing internetowy dla firm

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustalmy ze to co Ja piszę jest tylko i wyłaczenie moim osobistym zdaniem opartym o moją wiedzę i praktykę a nie pewnik ogołno światowy.
sugeruje Ci żebyś cześciej używał słówek typu: zdaje mim się, wydajne mi się, w moim odczuciu - wierz mi to wielka różnica po miedzy tym co sobie wymyślasz i ci sie wydaje a stanem faktycznym no i nikt o bajkopisanie nie będzie Cie podejrzewał.
Koniec z mojej strony tego tematu.

Nie znam się na pozycjonowaniu, ja tu tylko zużywam transfer i miejsce w sql.

Roman Kluska ujawnia: nadchodzi INFLACYJNY ARMAGEDON!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że ja twierdzę że google nie rozróznia linków tematyczny

A ja twierdzę, że rozróżnia.

Tylko że 30 000 linków nietematycznych zawsze będzie mocniejsze niż 1 tematyczny (jeżeli linki te mają wszystkie parametry inne niż tematyczność równe) - nikt nie ustawi współczynnika między jakimiś kategoriami na 0,00003 czy inny bardzo niski, ponieważ linki nietematyczne też występują w normalnym internecie bez spamu.

Jak Google np. 20k linków z 30k oznaczy jako zupełnie nietematyczne (zero mocy), to dalej 10k linków działa, przez co dalej "SWL są skuteczne".

Dlatego też konieczne jest wykrywanie SWL osobnymi algorytmami.

ale nie skuteczny dla stron bez BL lub znikomą ilością BL

Tak, dlatego trzeba użyć średniej ważonej algorytmów 1 i 2, gdzie waga pierwszego jest odwrotnie proporcjonalna do jakości linków (PR razy wynik algorytmu typu Yahoo TrustRank), a gdy nie otrzyma się sensownego wyniku to algorytmu nr 3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moze ja na swoim wlasnym przykladzie:

- czy link "apartamenty w szczawnicy" z strony nieruchomosci.pl jest tematyczny do naddunajcem.com ktora zajmuje sie wynajmem pokoi dla turystow?

- czy ten sam link umieszczony na stronie pieniny.com (gdzie sa opisane tylko pieniny) jest linkiem tematycznym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według tego co podałem wyżej, obydwa te linki dostają wysokie wyniki, czyli są tematyczne.

A na przykład "radio taxi Kraków" na stronie o pozycjonowaniu dostaje prawie 0.

Jaki algorytm wykryje stały SWL ?

Bardzo prosto: wszystkie podstrony zawierają linki w tym samym miejscu (miejsce relatywne tzn. określane na podstawie otaczającego kodu), ale różne linki na różnych podstronach.

W przypadku systemu Jeża, który jednak nie jest typowym stałym SWL, trzeba zastosować zupełnie inny, ale bardzo skuteczny algorytm. Jedynie Sta... Gold jest niewykrywalny algorytmicznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według tego co podałem wyżej, obydwa te linki dostają wysokie wyniki, czyli są tematyczne.

a wg mnie ten link jest nie tematyczny wiec widzisz ze twoje założenia juz się nie sprawdzają

- czy link "apartamenty w szczawnicy" z strony nieruchomosci.pl jest tematyczny do naddunajcem.com ktora zajmuje sie wynajmem pokoi dla turystow?

Marketing internetowy dla firm

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo prosto: wszystkie podstrony zawierają linki w tym samym miejscu (miejsce relatywne tzn. określane na podstawie otaczającego kodu), ale różne linki na różnych podstronach.

to chyba trzy lata temu zwierały w tym samym miejscu

Ale takie linki występują bardzo rzadko, ....

na jakiej podstawie mówisz występuje bardzo rzadko ??? i co oznacza cyfa rzadko milon ? dwa milony ? na miliardy linków w necie

Marketing internetowy dla firm

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Warunki użytkowania Polityka prywatności