Skocz do zawartości

table, table, css?


vel

Rekomendowane odpowiedzi

tak patrzę na taką stronkę pol cre ate. pl i widzę tabelki, ale xhtml valid. wchodzę na kra kow. pl i też tu czy tam tabelki a xhtml valid

sam uważam, że div div css to jest dobra koncepcja, wymaga trochę nauku i przyzwyczajenia się, ale sprawdza się w porządku. ma jednak zasadniczą wadę - MSIE i brak wsparcia CSS2 i konieczne hacki

a tu przy tabelkach odpadają hacki, kod dalej waliduje się z xhtml. hmmmmmmm :roll:

zapraszam do luźnej wymiany zdań :)

Kup sobie nieruchomości Kraków albo apartamenty Zakopane. Obejrzyj też fotoblog Grzegorza Ziemiańskiego Nowa Huta na deser

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po zamianie na xhtml pliki mojej strony zajmują dokładnie 50% mniej miejsca.

Jeśli chcesz przedstawić wartości tabularne (tak to się zwie?) to proszę bardzo, ale do designu to kiszka z lekka...

La Palma tu żyję.

Strony www, ilustracja to robię.

Link Vault jest spoko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zeby bylo smieszniej to chyba komus zaplacili za zrobienie tego...

tak jak za pozycjonowanie ;]

Sprzedam IPHONE 13PRO MAX stan używany sprzedam iphone

praca za granicą, ogłoszenia sprawdzonych pracodawców: praca za granicą
dieta ketogeniczna, przepisy ketogeniczne? Jak wywołać stan ketozy dieta ketogeniczna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ja też uważam, że do xhtml to div, div, css. tak tylko się luźno zastanawiam nad zaletą tabelarycznego xhtml - brak konieczności IE hacków ;)

Kup sobie nieruchomości Kraków albo apartamenty Zakopane. Obejrzyj też fotoblog Grzegorza Ziemiańskiego Nowa Huta na deser

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja od 2 miechów katuje css i divy, jednak czasami użycie tabelki jest poprostszu szybsze i łatwiejsze. Przykład z autopsji: layout 2 kolumny, na dole stopka. 2 kolumny muszą mieć wysokość nie mniejszą niż i muszą się swobodnie wydłużać, gdy zawartość strony będzie tego wymagać. Jedna z kolumn ma obrazek jako background. Zrobienie czegoś takiego na divach kosztuje mnie więcej nerwów i miejsca, niż przy użyciu tabelki.

Kod na tabelkach, wystylowanych cssem zajmuje w tym wypadku o wiele mniej, niż odpowiednik w divach. Dlatego czasami uważam, że można użyć tabelki, nie zestawiając ze sobą danych o zborzu ;)

Dała matka rozum? To kombinuj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

używanie ich jako szkieletu strony to obciach

hmmm, przerabianie kilku wortali, które zostały napisane jakiś czas temu na div, div, css by mnie chyba wykończyło. więc siłą rzeczy dorabiając coś nowego do już istniejących szablonów dalej jadę na tabelkach - jestem obciachowy ;) :oops: ;)

Kup sobie nieruchomości Kraków albo apartamenty Zakopane. Obejrzyj też fotoblog Grzegorza Ziemiańskiego Nowa Huta na deser

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

któregoś dni dopracuję layout 3 kolumny nagłówek + stopka na divach.. na razie jak wiemy problem jest ze stopką ;-). Reszta już działa bardzo ładnie bez hacków pod IE,FF i OPERA a co najważniejsze - w kolejności pierwszy jest kontent - drugi kolumna po prawej potem menu i na koniec stopka ... więc widzący XHTMLA Inaczej też mają dobrze.

XHTML nie wyklucza TABEL. Ba każdy maniak DIV i CSS przyzna, że są sytuacje w których TABLELE są niezbednę - na przykład do pokazywnia Tabel ... a cóż w layoucie jak nie musicie to nie róbcie.

Ostatnio coraz bardziej fascynuje mnie temat, którego jescze sam nie zgłębiłem. Czyli pełne obiektowe programowanie w PHP z użyciem class i oddwzorowanie tego w kodzie XHTML - ale może to tylko zbieżność obiektów i ID czy klas i class jest przypadkowa. Dotąd niestety często kod wyplówał również elementy układu storny, czy wręcż grafiki. Używanie szablonów pchnęło to wszystko dalej ale nadal tworzyło dodatkową warstwę w sumie zbędną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście twierdzę, że użycie kilku magiczne zestylowanych divów zamiast jednej prościutko zestylowanej tabelki z dwiema komórkami to wcale nie jest dobry pomysł, a w niektórych przypadkach to jest właśnie obciach. Ani to mniej nie waży ani też nie daje możliwości zmiany layoutu za pomocą samej zmiany CSSa (bo trzeba zrobić pięć innych, magicznie zestylowanych divów w innych miejscach), ani nie robi się tego szybciej.

Troszkę lepiej by było gdyby ludzie używali przeglądarek WWW do oglądania stron WWW - wtedy divom można kazać być komórkami tabelek i kod ma sens, ale to nie rozwiązuje problemu. Jako przykład bólu który zostanie podam wygodne centrowanie w pionie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

vel chyba nie skumałeś sedna sprawy ;) pewnie, że tamte tabele się 'zwalidują' ale co z tego? Koncepcja oddzielenia wartswy prezentacji od treści to coś więcej niz głupi znaczek 'xhtml 1.0 valid'.

Jeżeli jeszcze zadajesz takie pytania to znaczy, że w ogóle nie zrozumiałeś tej ideii, proponuje jeszcze raz przeczytanie chocby tego:

https://osiolki.net/tabelki/

potem nie będziesz miał wątpliwości.

a tych tzw. hacków wcale nie ma tak dużo, a jak już sa potrzebne to wklepuje się je 'z palca' szybko i bezproblemowo. duzo problemów wynika ztego, że ludzie na siłę uzywaja position: absolute; do wszystkiego kaszaniąc sobie całą pracę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

vel chyba nie skumałeś sedna sprawy Smile pewnie, że tamte tabele się 'zwalidują' ale co z tego? Koncepcja oddzielenia wartswy prezentacji od treści to coś więcej niz głupi znaczek 'xhtml 1.0 valid'.

skumałem skumałem, męczę sam w tym cokolwiek nowego robię divy z cssem. tak sobie tylko zarzuciłem temat do pogadanki bo nudnawo coś :)

proszę nie bić ;) ja też obecnie uważam, że table obecnie należy używać wyłącznie do zaprezentowania jakiejś tabelki, a więc zgodnie z przeznaczeniem ;)

osiołki czytałem, bardzo fajna sprawa ;)

Kup sobie nieruchomości Kraków albo apartamenty Zakopane. Obejrzyj też fotoblog Grzegorza Ziemiańskiego Nowa Huta na deser

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przyznam się, że w klimacie układów stron opartych tylko i wyłącznie na div i css jestem w stadium rozwojowym i właśnie robiąc serwis o układzie nagłówek + 3 kolumny i stopka mówiąc delikatnie trochę mnie szlak trafiał, że z tak prostym układem "walczyłem" wiele dni :D

Niby prosta sprawa, ale realizacja tego na div-ach dla osoby raczkującej w tematyce jest koszmarem. Najgorsze jest to, że różne przeglądarki różnie wyświetlają taki układ i jest trochę zachodu żeby to wszystko wyglądało tak jak chcemy. Jednak jak już się opanuje zasady i empirycznie pogłębi swoje zdolności w tej kwestii nie jest to aż takie straszne ;)

A najlepiej oddaje to awatar kolegi Kill Bila

killpracuje5.gif

HTTP 200 usługi IT -> Dariusz Janicki | Realizacja serwisów www oraz oprogramowania w PHP / C# / Golang / Node.js / MySQL/ Laravel
Komory normobaryczne - normobaria.tech Wykonawca montażu i instalacji komory normobarii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Warunki użytkowania Polityka prywatności