Skocz do zawartości

[prywata] "Jedno okienko"


Stwor

Rekomendowane odpowiedzi

Od niedawna weszła zasada tzw. "jednego okienka", czyli otwarcia działalności gospodarczej w jednym miejscu - na razie tylko w teorii. Jednak nie chcę dyskutować czy to działa czy nie, ale bardziej jak to wygląda "od kuchnii".

Sam jestem obecnie na etapie otwierania firmy tym sposobem i jest tu problem, że jest to nowość i nikt nie wiem co i w jakiej kolejności trzeba zrobić. Wg. mnie droga wygląda tak, ale nie jestem pewien, gdyż nikt nie jest w statnie (urzędy) udzielić konkretnej odpowiedzi:

1. Urząd gminy (wniosek edg-1) - proste

2. ZUS (wniosek ZUS-ZUA) - proste

3. Urząd Skarbowy (VAT-1? i ew. VAT-R) - tutaj zaczynają się schody, z jednego źródła dowiaduję się że nie trzeba wypełniać VAT-1, gdyż jest on nadawany poprzez wniosek edg-1 i wystarczy wystąpić o jego wydanie. Jak to jest z waszego doświadczenia ? Bo aby wypełnić VAT-1 potrzeba mieć REGON z punktu nr.4. VAT-R to oczywiście dla vatowców, więc wiadomo, że dopiero po otrzymaniu nipu i regonu oraz opłacie skarbowej.

4. GUS (wydają regon poprzez wniosek edg-1) - trzeba czekać od miesiąca do nawet półtora miesiąca.

Najbardziej mnie zastanawia sprawa tego nipu dla firmy ? Mam nadzieję że w końcu dodzwonię się do kogoś kompetentnego w US bo już dostaję białej gorączki jak ich słyszę. Za wszelkie porady z góry dzięki.

niezaleznosc-finansowa.pl - czasami coś napiszę

Hippos - Katalog stron PREMIUM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy jednoosobowej działalności NIPem firmy jest Twój NIP.

U mnie odbyło się to tak: wniosek w urzędzie miasta, później rejestracja do VATu i to wszystko. REGON przyszedł pocztą (urząd miasta wysłał moje dane). ZUS.. tu nie jestem pewien.. bo nie wiem, czy przypadkiem nie załatwiło tego moje biuro rachunkowe. W każdym razie ja nie załatwiałem.

Działalność zakładałem dosłownie miesiąc temu, więc info całkiem świeże.

EDIT:

Rejestrując się do VATu wypełniałem tylko VAT-R i do niego nie trzeba REGONu.

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jak mówi przedmówca.

1. Składasz EDG-1

Jeśli nie chcesz czekać, jedziesz du GUSu po 1-2 dniach i odbierasz swój REGON

2. Składasz wniosek VAT-7 (jeśli chcesz być VATowcem).

3. Księgowy załatwia reszte.

Gwarantowany efekt. 100% satysfakcji lub zwrot gotówki. Tylko teraz profesjonalne pozycjonowanie książek na Twojej półce. 20% zniżki jeżeli masz różową i prostą (wypozycjonowaną) ścianę. Nie pozycjonujemy stron w Google.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Warunki użytkowania Polityka prywatności