Skocz do zawartości

Formatowanie kompa - problem?


beybe

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Pewna osoba przyniosła mi komputer do naprawy... okazało się że nie ma dysku, kupiłem taki 40GB bo większy nie był potrzebny...

Chciałem zainstalować na nim XP, ale po włożeniu płyty w ogóle po biosie nie uruchamia sie na tym kompie 'Boot from CD/DVD' i płyta nie może wystartować.

Przełożyłem więc dysk do mojego kompa i tam go sformatowałem i zainstalowałem system, myśląc że jak przełoże go z powrotem to będzie ok. Okazało się że po przełożeniu nie działa: zaczyna się uruchamiać i wyskakuje popularny błąd dot. wybrania pracy komputera (tryb awaryjny/normalny), wybierając obojętnie jaki tryb, komputer restartuje się i tak w kółko :/

Wydaje mi się że jest to spowodowane tym, że dysk był formatowany na innym kompie i właśnie na tym nie chce zadziałać...

Tylko pytanie jak go sformatować na tym naprawianym komputerze, skoro nie działa bootowanie i jak je włączyć?

Może nie całkiem zrozumiale napisałem ale inaczej nie umiem :) Proszę o pomoc ;)

Dodam, że dla sprawdzenia tego naprawianego PC włożyłem inny dysk i odziwo zadziałał. Nie rozumiem nic.

button1.gif - Katalog Najlepszych Blogów - Prowadzisz bloga? Dodaj go do katalogu!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem zainstalować na nim XP, ale po włożeniu płyty w ogóle po biosie nie uruchamia sie na tym kompie 'Boot from CD/DVD' i płyta nie może wystartować.

wyżej kolega wyjaśniał

Wydaje mi się że jest to spowodowane tym, że dysk był formatowany na innym kompie i właśnie na tym nie chce zadziałać...

Nie chodzi tu o to, gdzie był dysk formatowany, ale gdzie był instalowany system. Domyślam się, iż całość zrobiłeś u siebie co było błędem - windows instaluje się pod odpowiednią konfigurację sprzętu i niekoniecznie zainstaluje to samo, co będzie mu potrzebne do działania gdzie indziej.

Dodam, że dla sprawdzenia tego naprawianego PC włożyłem inny dysk i odziwo zadziałał. Nie rozumiem nic.

czasami tak jest :)

Dodatkowo polecam sprawdzić nowy dysk (jeżeli był to dysk kupiony jako używany) tym programem: https://www.hdtune.com/ Spokojnie możesz podpiąć dysk pod swój komputer, odpalić program i sprawdzić. Może to być także kwestia, iż dysk ma badsectory, które uniemożliwiają instalację czegokolwiek, jednakże to nie miałoby wpływu na uruchomienie się płyty, ale właśnie dla procesu instalacji, czy stabilności. Dla pewności jednak sprawdź.

Spółki | Prawo | Sąd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym ustawieniem dysku startowego na CD już próbowałem i efekt jest taki że rozpędza płytę maksymalnie ale nic z nią nie robi, nie odtwarza jej...

Zastanawia mnie to, że kiedy przywrócę ust. fabryczne w BIOSie to i tak nie ma tego bota... po biosie dysk odpala i wyskakuje błąd dot. wybrania pracy komputera (tryb awaryjny/normalny)... Ale dlaczego przed tym płyta się nie odtwarza nawet na ustawieniach fabrycznych? Problem w tym że wygląda to na to jakby w ogóle boota nie było i nie wiem gdzie to włączyć w Biosie. Dodam że jest to BIOS ACPI

Dodatkowo polecam sprawdzić nowy dysk (jeżeli był to dysk kupiony jako używany) tym programem: https://www.hdtune.com/ Spokojnie możesz podpiąć dysk pod swój komputer, odpalić program i sprawdzić. Może to być także kwestia, iż dysk ma badsectory, które uniemożliwiają instalację czegokolwiek, jednakże to nie miałoby wpływu na uruchomienie się płyty, ale właśnie dla procesu instalacji, czy stabilności. Dla pewności jednak sprawdź.

Sprawdzony - działa.

button1.gif - Katalog Najlepszych Blogów - Prowadzisz bloga? Dodaj go do katalogu!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Linuxa zainstaluj przez sieć i po problemie a tak poważnie to zainstaluj starszego wina i zrób aktualizacje do XP i po problemie.

Starsze systemy dawało się wystartować ze sterownikiem ATAPI więc może łyknie to.

Polskie wsparcie serwerowe i komputerowe - Outsourcing IT, instalacje smarthome i sieci komputerowe. Poznaj nasz Blog z nowinkami IT oraz najlepsze darmowe oprogramowanie RustDesk do zdalnego dostępu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Starsze płyty głowne czasem bywają wybredne.

Postaraj się o inną instalkę XP. Najlepiej jedną z pierwszych bez SP3 lub nawet bez SP2.

Service pack mozna doinstalowac pozniej.

Ale jak system został zainstalowany na na innym kompie na podobnej platformie to powinien wstać (moj winXP przez kolejne lata zmieniał chyba z 7 płyt głownych i bez problemu odpalił za kazdym razem)

Można też w takiej sytuacji zrobić naprawianie systemu z CD (nie chodzi o reinstalację), tylko trzeba mieć ta samą wersje XP i oczywiście mozliwość botowania z CD :)

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w biosie jest opcja startowania komputera z wybranego nośnika CD, HDD, FDD, wejdź tam (przycisk del czy f1 zależnie od biosu) i zobacz jak masz ustawione, a jak na co innego niż CD to zmień tą wartość właśnie na nią. Być może tu jest problem :)

Jednak zadziałało :puknijsie: Dzięki!

button1.gif - Katalog Najlepszych Blogów - Prowadzisz bloga? Dodaj go do katalogu!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

oryginalne płyty zazwyczaj nie sprawiają problemów,

alternatywna metoda to np. hiren's boot i z tego instalować. (może być z CD albo z USB, jak by sie uparł to i na dysk by wgrał H's :)

dla hardcorowców jest start z karty sieciowej - ja aż tak twardy nie jestem :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Warunki użytkowania Polityka prywatności