Skocz do zawartości

Otwarcie własnej firmy


PawelC

Rekomendowane odpowiedzi

Wg mnie staż na bezrobotnym nie ma tutaj większego znaczenia. Z tego co pamiętam to u mnie czyli w Katowicach, w zeszłym roku było tak, że dofinansowanie dostał praktycznie każdy, którego wniosek o dofinansowanie był odpowiednio sporządzony.

Była też mowa, o tym iż największe szanse na dofinansowanie ma się składając wniosek na początku roku. Pod koniec roku, może być tak, że UP już tych pieniędzy nie ma.

No i bez doświadczenia, szkoły, kursów lub czegokolwiek, związanego z branżą na która bierzemy dofinansowanie, bardzo zmniejsza szanse jego powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 110
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

zakręcony Czy w międzyczasie musiałeś zaliczać jakieś kursy dla bezrobotnych?

Dzisiaj zarejestrowałem się jako bezrobotny, niestety już nie starczyło czasu żebym poszedł do pokoju w którym można rozmawiać o dofinansowaniu do DG.

Następnym razem jak pójdę się podpisać tam wpadnę.

titaN najpierw piszesz że dostawał praktycznie każdy, potem że ktoś bez kursów, doświadczenia miał małe szanse, jak więc jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie kończyłem kursu, ale nie powiem chciałem się na jakis załapać, nie miałem sprecyzowanego kursu, ale czekając na dofinansowanie chciałem skorzystac z bycia bezrobotnym :closedeyes:

Dlaczego nie skorzystałem? Kolo co doradzał u mnie w UP powiedział, że komisja patrzy tez na to czy już mi UP nie pomógł, jak pomógł np poprzez bezpłatny kurs to mam mniejsze szanse do dofinanswanie, mogę je dostac oczywiście, ale szanse sa mniejsze.

Nie rozumiem polityki UP jaka jest, a może była w moim miescie :]

- Reklama -

Podatki we Wrocławiu: biuro podatkowe wrocław

Miejscówa do parkowania przy Okęciu: parking okęcie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak, na starcie lepiej jest od razu zostać płatnikiem VAT, czy nie? Większość moich klientów to będą pewnie firmy.

Kolejna sprawa, jak ktoś nie chce faktury to muszę mu wystawić rachunek, tak?

Czy mogę klientowi wystawić fakturę VAT i wysłać nawet jeśli nie będzie jej chciał?

Z tego co wiem, mogę wystawić fakturę VAT, i jak klient nie chcę to duplikat sobie zostawić, a oryginał wywalić, to prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak, na starcie lepiej jest od razu zostać płatnikiem VAT, czy nie? Większość moich klientów to będą pewnie firmy.

To nie jest tak, że albo tak lepiej albo tak... Idź do księgowej* i powiedz, że masz plany robić to i to, masz zamiar współpracować z takimi i takimi Klientami. Ksiegowa niech Ci powie co będzie Ci korzystniejsze, a jak powie, to niech uzasadni... Nie wiem czy nie jest tez tak, że są branże w którch jedyne wyjście to VAT, ale mogę sie mylić (dlatego od tych rzeczy mam księgową).

Kolejna sprawa, jak ktoś nie chce faktury to muszę mu wystawić rachunek, tak?
Nie wiem czy musisz, ale raczej powinieneś.
Czy mogę klientowi wystawić fakturę VAT i wysłać nawet jeśli nie będzie jej chciał?
No jeżeli nie chce to wystawiasz rachunek, a z rachunkami to jak w sklepie chce bierze, chce nie bierze :D
Z tego co wiem, mogę wystawić fakturę VAT, i jak klient nie chcę to duplikat sobie zostawić, a oryginał wywalić, to prawda?
No niszczyć to raczej nie możesz chyba. Możesz wysłac drogą elektroniczną, ale zniszczyć ot tak sobie nie możesz. Oczywiście przepisy to jedno, a działania drugie.

* nie wiem czemu piszę księgowa, są też i ksiegowi :]

- Reklama -

Podatki we Wrocławiu: biuro podatkowe wrocław

Miejscówa do parkowania przy Okęciu: parking okęcie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak, na starcie lepiej jest od razu zostać płatnikiem VAT, czy nie?
Firmy przeważnie chcą fakturę VAT, więc ja bym polecał od razu startować w biznes z tytułem VATowca :D
Kolejna sprawa, jak ktoś nie chce faktury to muszę mu wystawić rachunek, tak?
Jeżeli jesteś VATowcem za swoje usługi wystawiasz fakturę VAT ... nie ma że ktoś nie chce - tyle z teorii :)
Czy mogę klientowi wystawić fakturę VAT i wysłać nawet jeśli nie będzie jej chciał?
Zamówił usługę u VATowca = dostaje fakturę VAT, może być wysłana pocztą.
Z tego co wiem, mogę wystawić fakturę VAT, i jak klient nie chcę to duplikat sobie zostawić, a oryginał wywalić, to prawda?
Podstawą nieważności faktury VAT jest posiadanie przez Ciebie oryginału i kopii faktury z odpowiednią adnotacją o nieważności ... niczego nie wyrzucasz :)

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Exploit! Moim zdaniem chcesz, czy nie, jeżeli założysz firmę to będziesz musiał zostać płatnikiem VAT. Wynika to z zakresu planowanej przez ciebie działalności. Są obszary działalności które podlegają opodatkowaniu VAT bez względu na obroty (nie można wybrać zwolnienia z VAT). Dotyczy to m. in. wszelkiego rodzaju prac projetkowych, w tym projektowanie i pisanie programów komputerowych. Taka działalność podlega opodatkowaniu VAT bez względu na obroty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polemizowałbym ... a wręcz bym się nie zgodził ... z bardzo prostego powodu - prowadzę działalność gospodarczą zarejestrowaną w Urzędzie Miasta pod numerem PKD (Polska Klasyfikacja Działalności) = 62.0. - DZIAŁALNOŚĆ ZWIĄZANA Z OPROGRAMOWANIEM I DORADZTWEM W ZAKRESIE INFORMATYKI ORAZ DZIAŁALNOŚĆ POWIĄZANA (dokładnie 62.01 oraz 62.01.z)

... a w Urzędzie Skarbowym dobrowolnie zarejestrowałem firmę jako płatnika VAT ... z tego co mi wiadomo, przy tego rodzaju działalności nie ma obowiązku bycia VATowcem :D

Pozdrawiam :)

P.S. Ale masz rację co do tego, że przy niektórych rodzajach działalności gospodarczej się jest VATowcem i już ... nie ma opcji "Nie chce mi się" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli jesteś VATowcem za swoje usługi wystawiasz fakturę VAT ... nie ma że ktoś nie chce - tyle z teorii :D

Nieprawda, pozostaje sprzedaż bezrachunkowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest mały kruczek ...

Obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży bezrachunkowej nie posiadają podatnicy, którzy ewidencjonują obrót przy zastosowaniu kas rejestrujących w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zwanej dalej "ustawą o VAT" oraz podatnicy zwolnieni podmiotowo z VAT, jeżeli prowadzą ewidencję sprzedaży VAT.
... więc jeżeli nie musisz rozliczać VATu, a jednak to robisz to nie masz przywileju rozliczania bezrachunkowego ;) Chociaż z tego co mi wiadomo są wyjątki np. ewidencja przejechanych kilometrów, tzw. kilometrówka :D

Przepisy tak szybko się zmieniają, że trudno nadążyć ... może dlatego wszelkie biura rachunkowe cieszą się tak dużą popularnością ;)

Pozdrawiam B)

P.S. A niestety, prowadząc działalność związaną z oprogramowaniem, nie trzeba prowadzić ewidencji VAT ... ale jeżeli chcesz wystawiać faktury vatowskie trzeba z tego zrezygnować :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może jeszcze się przydać w temacie ... LINK :D

-> nie wystawienie faktury lub rachunku za wykonane świadczenia zagrożone jest karą grzywny do 180 stawek dziennych
... przy czym stawka dzienna jest nie mniejsza niż 29,97 PLN a minimalna kara w przypadkach przestępstw skarbowych wynosi 299,70zł.

Ogólnie zachęcam do lektury portali dla prowadzących działalność gospodarczą ... jest tego wiele i po prostu warto ;)

Pozdrawiam :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Warunki użytkowania Polityka prywatności