Skocz do zawartości

Otwarcie własnej firmy


PawelC

Rekomendowane odpowiedzi

Art 113 ustawy:

Zwolnienia nie stosuje się do podatników "świadczących usługi prawnicze oraz usługi w zakresie doradztwa, a także usługi jubilerskie"

Cała sfera związana z doborem i wdrażaniem oprogramowania może być traktowana jako doradztwo w zakresie oprogramowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 110
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi
nie wystawienie faktury lub rachunku za wykonane świadczenia zagrożone jest karą grzywny do 180 stawek dziennych

Ogólnie zachęcam do lektury portali dla prowadzących działalność gospodarczą ... jest tego wiele i po prostu warto :D

Tak tylko, że masz do wyboru, albo jedno albo drugie ;) Nie ma tak, że wpada gość, wykonujesz usługę, on płaci i mówi bez FV, a Ty go gonisz po mieście i błagasz, weź FV bo masz wziąść - wystawiasz rachunek (no chyba, że są branże, że nie możesz robić na rachunek, nie wiem) i mu dajesz, czy weźmie, czy wrzuci do kosza, czy zostawi to już jego problem :(

- Reklama -

Podatki we Wrocławiu: biuro podatkowe wrocław

Miejscówa do parkowania przy Okęciu: parking okęcie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne że nie będę nikogo gonił :( ... ale dlatego też napisałem wcześniej, że

Jeżeli jesteś VATowcem za swoje usługi wystawiasz fakturę VAT ... nie ma że ktoś nie chce - tyle z teorii
... przecież ogólnie wiadomo, że teoria od praktyki czasami daleko stoi ;)

Pozdrawiam :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli jesteś płatnikiem VAT to wystawiasz faktury VAT. Nie ma czegoś takiego jak rachunek od płatnika VAT. Kiedyś było ale teraz to już historia.

Sprzedaż w firmie będącej płatnikiem VAT ewidencjonuje się na różne sposoby, w zależności od tego czy firma ma, czy nie ma kasy fiskalnej oraz czy nabywca prowadzi działalność gospodarczą czy nie.

Jeżeli masz kasę fiskalną to cała sprzedaż przeznaczona dla osób nie prowadzących działalności gospodarczej oraz pozostała, na którą nie wystawiono faktur VAT jest ewidencjonowana przy pomocy kasy fiskalnej. Można oczywiście całą sprzedaż ewidencjonować przy pomocy kasy. Jako sprzedawca masz obowiązek wydać nabywcy paragon jako dowód sprzedaży. Musisz go wydrukować, oderwać od kasy i wręczyć nabywcy. Jeżeli on potem wyrzuci go do kosza to jego sprawa. Jeżeli Nabywca zapragnie otrzymać fakturę, to wystawiasz ją, dajesz mu oryginał, natomiast oryginał paragonu z kasy spinasz ze swoją kopią faktury i odkładasz na półkę na 6 lat.

Jeżeli nie masz kasy fiskalnej to prowadzisz ewidencję sprzedaży w postaci np. zeszytu do którego wpisujesz każdą sprzedaż (data i kwota) lub przynajmniej utarg dzienny. Jak widać ten sposób daje dużą możliwość nadużyć. Z tego powodu limity zwolnień z kasy fiskalnej są takie niskie.

Fakturę VAT wystawiasz zawsze każdemu kto sobie tego zażyczy. Może to być firma lub osoba fizyczna. Jeżeli nabywca nie chce faktury, nie zmuszasz go do tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się trochę pod ten temat.

Czy zajmując się usługami dla pozycjonerów (m.in: tworzenie zaplecz, pisanie tekstów itd),

mogę wrzucić w koszta czesne (kierunek PR i Marketing)?

:hi:Największą przyjemnością w posiadaniu psa jest to, że możesz się przed nim wygłupić, a on nie tylko, że się nie będzie śmiał, ale też zrobi z siebie głupka. ~ Samuel Butle. Zerknij na: Wyszczekany.pl :hi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy zajmując się usługami dla pozycjonerów (m.in: tworzenie zaplecz, pisanie tekstów itd), mogę wrzucić w koszta czesne (kierunek PR i Marketing)?
Ja bym się zastanowił na jakich zasadach ... z prostego powodu - coś takiego jak "pozycjoner" czy też zawód pozycjonera nie jest ustawowo określony ;)

W dodatku: tworzenie zaplecza i pisanie tekstów ... to nie jest marketing czy PR, gdybyś opracowywał kampanie reklamowe w internecie: pozycjonowanie + np. AdWords + bannery + inne rodzaje promocji ... firmy by Ci płaciły za kierowanie marketingiem w internecie, wtedy można by pomyśleć jak uzasadnić umieszczenie czesnego w kosztach (np. jako doskonalenie umiejętności) :(

Pozdrawiam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam,

Bardzo ciekawy temat :D Dlatego mam parę pytań. Zamierzam otworzyć firmę(tzn. moja dziewczyna) która będzie się zajmowała tworzeniem stron www. Posiadam także parę portali które stają się dosyć popularne i liczę że niedługo będę miał jakąś kasiorę z reklam oraz innych rzeczy(katalog firm, ogłoszenia itd..). A więc moja dziewczyna będzie się starała o dofinansowanie z urzędu pracy, ale nie o chodzi o te fundusze gdzie można dostać do 18 tyś, chodzi o o kasę z UE. Można dostać do 40 tyś. No więc chcę aby to moja dziewczyna otworzyła tą DG ponieważ to będzie jej 1 firma więc Zus mniejszy itd... I ja będę u niej pracował w firmie ;) Do złożenia papierów do UP jeszcze 4 miesiące więc mam takie pytania:

1. Zanim dostaniemy kasiorę na otwarcie DG to czy ja mogę już zrobić stronę z portfolio i tworzyć stronki bez DG? Słyszałem że można na umowę o dzieło? Czytałem że to bez problemu jeśli tych stronek się robi 1-2 w ciągu miesiąca.?

2. Czy z dofinansowania z UE można opłacić lokal? Czy to tylko się dostaję pieniądze na sprzęt, oprogramowanie, umeblowanie itd..?

3. Jeżeli już będę miał DG to czy na nią będę mógł wystawiać faktury za reklamy na moich portalach? Inaczej: czy będę mógł podpiąć portale do mojej DG?

chyba na razie tyle. jak coś mi jeszcze przyjdzie do łba to napiszę ;P

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 - możesz na umowę o dzieło

2 - tu nie będe modził, tego nie brałem więc nie wiem

3 - jeżeli w DG będziesz miał PKD odpowiadające tego typu usługom, to nie ma problemu

- Reklama -

Podatki we Wrocławiu: biuro podatkowe wrocław

Miejscówa do parkowania przy Okęciu: parking okęcie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się trochę pod ten temat.

Czy zajmując się usługami dla pozycjonerów (m.in: tworzenie zaplecz, pisanie tekstów itd),

mogę wrzucić w koszta czesne (kierunek PR i Marketing)?

jasne że można, tylko uczelnia musi Ci wystawić fakturę - nie jest to problem, moja np. wystawia jeśli zapłacisz z konta firmowego.

Tylko pamiętaj że na edukację VAT wynosi 0% więc jedynie Ci podatek od dochodu obniży :pytajnik:

niezaleznosc-finansowa.pl - czasami coś napiszę

Hippos - Katalog stron PREMIUM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Warunki użytkowania Polityka prywatności