Skocz do zawartości

temat trendi albo dżezi :)


Beerbant

Rekomendowane odpowiedzi

michal myślę, że to nie jest tak proste. Byłam na rejsie, gdzie w załodze byli Holendrzy, Hiszpan, Norweg, Zielonoprzylądkowiec (? :) ) Anglik i ja. Po miesiącu nieużywania języka, myśleniu i mówieniu po angielsku, w Kopenhadze spotkałam Polkę, mieszkającą w Kanadzie, która ileśtam lat po Polsku nie mówiła. Ktoś kto słuchałby naszej rozmowy z boku pomyślałby, że obie nie używałyśmy polskiego od lat :) Na początku miałam taki zdrewniały język i tak dukałam że aż sama nie wierzyłam własnym oczom (uszom?).

Wynika z tego że to kwestia indywidualna... Niektórzy zapominają, inni nie...

La Palma tu żyję.

Strony www, ilustracja to robię.

Link Vault jest spoko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 55
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

O kazdy jezyk trzeba dbac i sie w nim szkolic. Jeszcze raz napisze, ze najlepszym sposobem jest czytanie ksiazek. Mylec w danym jezyku mozna dopiero wtedy jak sie go dobrze zna. Nie powinno stanowic trudnosci przestawienie sie z jezyka na jezyk. Widzisz, ja teraz pisze po polsku wiec mysle rowniez w tym jezyku. Jednak za chwile bede dzwonil do klienta i wtedy juz bede myslal po angielsku.

Tutaj gdzie mieszkam jest masa ludzi, ktorzy podobno nie m owia juz dobrze po polsku bo juz sa tutaj tak dlugo, jakies 2 lata, czesto 6 miesiecy. Po angielsku niestety wogole nie mowia, a po polsku co chwile wtracaja angielskie slowa.

Ja jednak staram sie nie wtracac obcych slow w rozmowie, a jak mi braknie jakiegos slowa, to wole uzyc 10 dodatkowych slow aby wyrazic ta mysl i moge sie zpaytac jakie jest to slowo. W taki sposob sie dba o znajomosc jezyka, ktorego nie uzywa sie tak czesto jak innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja prowadzę forum internetowe, na dodatek - o zgrozo - o pewnej serii książek, więc forumowicze są oczytani, a byki i tak się wkradną. Z tego względu, że forum jest niejako o kulturze staram się zwracać uwagę na ortografię. Stosuję taką metodę: jak widzę byka w poście usera, to go edytuje i poprawiam błąd, a na dole posta pisze na czerwono co było źle i jak powinno być. To naprawdę działa, bo już widzę poprawe - po prostu jak komuś "podświetle" błąd na czerwono to dana osoba go szybciej zapamięta i nie będzie sie mylić w przyszłości.

Zaznaczam, że teksty w stylu "zajrzyj do słownika" do niczego nie doprowadzą i tylko mogą kogoś do tego słownika zrazić. Pomijając to, że są w moim mniemaniu po prostu chamskie. Jak ktoś chce komuś zwrócić uwagę, a nie ma możliwości edycji notki, niech wyśle pm. No chyba, że chce zaszpanować przed innymi jaki to on "fajny" ...

Dodam, że sam robie byki. Często edytuje własne posty i poprawiam "kwiatki". (Ale nie "podświetlam" sobie błędów na czerwono :mrgreen: ).

"Wielkie uczyniłaś pustki w kraju naszym,

Ty żałosna partio tym rządzeniem waszym.

(...)

Z każdego kąta żałość człowieka ujmuje

A kraj już nowych rządów tęskno wypatruje."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...nie mowia juz dobrze po polsku bo juz sa tutaj tak dlugo, jakies 2 lata, czesto 6 miesiecy. Po angielsku niestety wogole nie mowia, a po polsku co chwile wtracaja angielskie slowa.

Zwykły snobizm...

Jak do polski wchodził 'mocniej' angielski utarło się takie powiedzenie (hhmm.. nawet nie wiem jak to napisać..)

Live is brutal and full of zasadzkas and some times skopas w dupas...
czy 'cóś' koło tego.. :) Jak to przeczytacie polską angielszczyzną to bedzie dobrze.. bo to właśnie ma tak być :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykły znobizm..

chyba snobizm. :)

Dla mnie to jednak tylko pokazuje ignorancje, ale to juz moje zdanie.

Live is brutal and full of zasadzkas and some times skopas w dupas...

A mi sie zawsze wydawalo, ze to byla prafraza sztuki latania Lady Pank.

<edit>

Erbit, za pozno to poprawiles :)

</edit>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Ja dokladnie mam tak samo, ale nie zawsze chce mi sie poprawiac :)

No cóż, ja zbyt często ścigam na PW o błędy by ich nie poprawiać u siebie. Niestety wiele z nich to zwykłe literówki ale są też typowe ortograficzne czy też stylistyczne i inne...

Ta forma komunikacji (klawiatura) niesie za sobą pewne zagrożenia, szczególnie jak ktoś nie miał kursu maszynopisania i klepiąc patrzy na klawiaturę a nie na ekran - a sądzę, że wiekszoość właśnie tak pisze.

pomocne wtyczki do Firefoxa dla wszelkich dys i nie dys:

* Słownik języka polskiego PWN

* Słownik ortograficzny PWN

* Słownik wyrazów obcych PWN

https://www.pwn.pl/firefox_search.php

SUPER ! Dzieki.. !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypowiadanie się w tym temacie jest stresujące, ale powolutku, literka po literce, coś napiszę:

Zdecydowanie Michał ma rację co do książek: czytać, czytać, czytać: odkąd pamiętam dużo czytałem i problemów z ortografią, czy interpunkcją nie miałem. Teraz też staram się sporo czytać, ale błędów jakby ciut więcej. I to jest zdecydowanie wina netu. Ilość błędnie napisanych wyrazów, które trzeba każdego dnia przeczytać jest olbrzymia i dlatego utrwalają się nam ( szczególnie wzrokowcom ) błędy.

Ale dla mnie większym problem niż błędy, jest pisanie ręczne wogóle. Praktycznie wszystko zapisuję za pomocą klawiatury i jak ostatnio przyszło mi zapisać kartkę A4 ręcznie to myślałem, ze mi palce odpadną. TRAGEDIA ! ( o urodzie tego pisma nie wspomnę )

Radzę sprawdzić, czy też macie podobne problemy :)

wyprzedaż domen. domeny od 300 pln

 

idziesz na zakupy i po kody rabatowe czy wybierasz gotowanie w domu i potrzebujesz dobry przepis ? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż, ja zbyt często ścigam na PW o błędy by ich nie poprawiać u siebie.

Dlatego ja nie scigam na PW. :)

jak ostatnio przyszło mi zapisać kartkę A4 recznie to myślałem, ze mi palce odpadną. TRAGEDIA ! ( o urodzie tego pisma nie wspomnę )

Mam dokladnie to samo i nie wiem jak sobie z tym poradzic. Niestety specyfika mojej pracy nie pozwala mi na pisanie reczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja chyba wrócę do tradycyjnej formy komunikacji z paroma znajomymi tzn do listów bo wstyd się przyznać ostatnio nie zapisałem ręcznie nawet połowy A4 :oops:

Przestałem olewać Skuteczne SEO . Zanim zapytasz gugla naucz się zadawać pytania ....

Moja  fotografia kulinarna  :D Jak Ciebie robią w ..... Wuja dowiesz się na seoinfo.edu.pl, Fu*k Google ......Ask me .... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to może zaczniemy pisać do siebie listy :).

ewentualnie niech powstanie topic, w którym możemy zamieszczać tylko wypowiedzi w formie skanów kartki zapisanej ręcznie :idea:

wyprzedaż domen. domeny od 300 pln

 

idziesz na zakupy i po kody rabatowe czy wybierasz gotowanie w domu i potrzebujesz dobry przepis ? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Warunki użytkowania Polityka prywatności