Skocz do zawartości

[Prywata] działalność gospodarcza a inwestowanie w fundusze


Pomyslowy

Rekomendowane odpowiedzi

Może temat niekoniecznie związany z tematyką forum, ale wiem, że jest tu wiele przedsiębiorczych i konkretnych osób, dlatego zdecydowałem się poprosić Was o pomoc.

Od pewnego czasu odkładam co miesiąc niewielką sumę pieniędzy (dosłownie grosze, ale zawsze coś) i nadszedł czas, żeby poza samym odkładaniem zacząć coś z tym robić. Ostatnio zainteresowałem się funduszami inwestycyjnymi (konkretnie funduszami akcyjnymi, ewentualnie samemu robić sobie zrównoważony inwestując 50/50 w pieniężne i akcyjne) i pojawiła się u mnie pewna wątpliwość w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Chciałbym inwestować przez SFI oferowany przez mBank. Interesuje mnie inwestowanie i oszczędzanie raczej długofalowe (minimum 5-10lat). Na razie w mBanku mam tylko konto firmowe, ale do niego wolałbym nie podpinać SFI, dlatego mam pytanie: czy coś stoi na przeszkodzie aby założył konto osobiste i w jego ramach uruchomił SFI? Czy skarbówka mogłaby się do tego jakoś przyczepić? I co najważniejsze jak się to rozlicza?

Szukałem informacji w google, ale nie znalazłem, nie mam też za bardzo do kogo zwrócić się o pomoc. Może ktoś z Was bawi się funduszami i posiada jednocześnie działalność?

Cenna będzie dla mnie każda sugestia i uwaga.

Z góry dziękuję za wszelką pomoc :)

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie w mBanku mam tylko konto firmowe, ale do niego wolałbym nie podpinać SFI, dlatego mam pytanie: czy coś stoi na przeszkodzie aby założył konto osobiste i w jego ramach uruchomił SFI?

Raczej nie masz wyboru bo SFI mBanku (jak również rachunek maklerski) jest skorelowany z eKontem a nie mBiznes-em.

Czy skarbówka mogłaby się do tego jakoś przyczepić? I co najważniejsze jak się to rozlicza?

Jeśli będziesz inwestował w POLSKIE fundusze to o nic się nie musisz martwić - przy zleceniu sprzedaży jednostek uczestnictwa TFI automatycznie pobierze Ci 19% podatek belki i sam to rozlicza ze skarbówką więc Ciebie żadna biurokracja dodatkowa nie czeka.

Jeśli jednak będziesz inwestował w fundusze zagraniczne (np. HSBC) to samodzielnie będziesz musiał rozliczyć się z fiskusem z podatku od zysków kapitałowych w oparciu o deklaracje PIT-38.

Nie wiem tylko czy w takim wypadku dostaniesz w ogóle coś od banku - w przypadku zabawy z eMaklerem bre bank wysyła coroczne zeznanie do Ciebie o osiągniętych dochodach z tego tytułu i na tej podstawie wypełnia się PIT-38 - czy jest podobnie w przypadku zagranicznych funduszy inwestycyjnych ? nie wiem niestety :)

iDir - skrypt na katalog stron lub firm - następca projektu SEOKatalog, dostosowany do dzisiejszych standardów, w pełni responsywny, na nowoczesnym frameworku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Że można mieć konto osobiste to wiem :) (może źle się wyraziłem). Czyli właściwie jeśli chodzi o inwestowanie prowadzenie działalności niczego nie zmienia i robię to jak każda inna osoba nieprowadząca DG? Co za tym idzie otwieram sobie konto osobiste, w jego ramach SFI (w przypadku mBanku) i inwestuję sobie pieniądze nie martwiąc się o żadne rozliczenia? :)

edit: w związku z tym co napisałem General zdecydowałbym się na inwestowanie wyłącznie w Polskie fundusze.

Chodzi o to, że mam wystarczająco papierków związanych z samą działalnością i bardzo bym nie chciał dokładać kolejnych. Biorąc pod uwagę niewielkie sumy jakie mam do zainwestowania byłaby to dla mnie gra niewarta świeczki i niepotrzebne zamieszanie. Ale jeśli faktycznie wszystko załatwiałby za mnie sam fundusz (w przypadku Polskich) to chętnie bym się w to 'pobawił'.

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś jeszcze prowadzi działalność i jednocześnie inwestuje fundusze i mógłby potwierdzić to co wyżej, ewentualnie ma coś do dodania? :)

Mi nasunęła się jedna wątpliwość: w związku z tym, że chciałbym aby podatek był odprowadzany automatycznie zdecydowałbym się na inwestowanie wyłącznie w Polskie fundusze... no i tutaj pojawia się problem: jak najszybciej sprawdzić które są Polskie? Może pytanie głupie, ale dla mnie stanowi to problem :D

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i tutaj pojawia się problem: jak najszybciej sprawdzić które są Polskie? Może pytanie głupie, ale dla mnie stanowi to problem :)

https://www.mbank.pl/indywidualny/inwestycj...owarzystwa.html

Zagraniczne w SFI mBanku to tylko HSBC i WIOF - reszta to krajowe.

iDir - skrypt na katalog stron lub firm - następca projektu SEOKatalog, dostosowany do dzisiejszych standardów, w pełni responsywny, na nowoczesnym frameworku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim mniemaniu robisz błąd wybierając tylko Polskie fundusze.

Co prawda jest to dodatkowy papierek (jest to PIT 38) ale składasz go razem z PIT'em (w zależności jaki sposób masz rozliczania może to być 36, 36L, 28 i 16A) praktycznie i jeżeli prowadzisz działalność i masz księgową to za dodatkową niewielką opłatą jestem przekonany, że ta Ci przygotuję tego PIT'a.

Ograniczając się tylko do funduszy Polskich nie ma sensu inwestować nawet w fundusze parasolowe, bo z góry sobie zamykasz drogę do takich funduszy jak HSBC, Fidelity czy inne z kilkusetletnią tradycją, które przetrwały już nie jeden kryzys. A gdybyś chciał bezpośrednio pójść do jednego z nich i skorzystać bezpośrednio z ich funduszy to musiałbyś zainwestować 100 albo i więcej tysięcy dolarów/euro (nie pamiętam dokładnie).

Tak jak pisałeś o funduszach akcji i gotówkowych. Oczywiście akcje z reguły więcej zarabiają (w czasie hossy) aczkolwiek również często spadają i dlatego ludziom, którzy trzymali pieniądze na funduszach (w zależności od funduszu) stopniały kapitały o 50% a i widziałem przypadki, że dochodziło do 70% i dopiero teraz powolutku zaczynają się odradzać.

Jest taka stara zasada doradców finansowych, mówiąca o tym, że liczba akcji w swoim portfelu inwestycyjnym (w tym wypadku jednostek funduszu akcji) powinna wynosić tyle ile jesteśmy w stanie przeznaczyć na stratę (wartość tych jednostek oczywiście).

Ja jeżeli mogę Ci polecić to polecam skorzystanie z firm ubezpieczeniowych i ich funduszy parasolowych zamaskowanych pod ubezpieczeniem na życie w kwocie 1zł. Pozwala to przenieść podatek od dochodów kapitałowych na moment wypłaty pieniędzy z tego "ubezpieczenia" a i wtedy podatek Belki może już nie istnieć, stąd jest to dobre rozwiązanie. Dodatkowo masz do dyspozycji, z reguły więcej funduszy. Podpisując umowę ubezpieczeniową deklarujesz jakąś kwotę, którą będziesz wpłacał miesięcznie. Podstawową stawką w takim "ubezpieczeniu" jest 150zł (można więcej) i masz do dyspozycji wszystkie fundusze oraz możesz wybrać mniejszą kwotę ale wtedy wchodzi już w grę coś czego nazwy nie pamiętam i plusem tego rozwiązania, którego nazwy nie pamiętam jest brak podatku Belki (jest to tak jakby umowa III filarowa) ale minusem jest, że można wpłacać rocznie maksymalnie chyba z tego co pamiętam kwotę 10 albo 20 średnich krajowych pensji i nie więcej dodatkowo masz ograniczoną możliwość wyboru funduszy (w Nordei tylko 8).

Jeżeli jednak jesteś zdecydowany na mbank (nie przeglądałem ich dostępnej liczby funduszy) to zdywersyfikuj maksymalnie portfel inwestycyjny, dzieląc powiedzmy na 10% paczki. Nie przygotuję Ci teraz konkretnego przykładu portfela w jaki mógłbyś zainwestować, gdyż nie mam czasu nawet spojrzeć jakie fundusze masz tam do wyboru. Pamiętam tylko, że u siebie mam 30% jednostek funduszów akcji, trochę pieniędzy w funduszach surowcowych i około 40% w funduszach gotówkowych i jest to plan skorelowany na zarobek w przeciągu 8 lat w wysokości 40-60% (całościowo).

Plusem inwestowania co miesięcznego jest to, że nawet przy największych spadkach niwelujesz dużą część zagrożenia i tak na prawdę spadki są dla Ciebie najlepszym momentem do kupowania. Minusem takich rozwiązań (chodzi mi o te pseudo ubezpieczenia) jest to, że pieniądze najlepiej jest wypłacić dopiero po 6-8 latach w zależności od instytucji (ja mam w Nordei i jest to 8 lat), gdyż wcześniej płacisz dosyć duży procent owej instytucji kwoli wcześniejszego wypłacenia (w pierwszym roku jest to nawet 100%).

Pozdrawiam

Bartek

Zapraszamy na irca - #seo na ircnecie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak będziesz kupował w Polsce przez pośrednika jakiegoś np. biuro maklerskie, bank to oni wszystko za Ciebie zrobią...

Niestety się mylisz lub nie doprecyzowałeś myśli. Za pośrednictwem biura maklerskiego można również kupić jednostki zagraniczne, rola biura maklerskiego w tym wypadku ogranicza się do przysłania odpowiedniego PITa, którego niestety musimy sami rozliczyć. Natomiast podatek z zysku ze sprzedaży polskich funduszy odprowadza jednostka zarządzająca funduszem czyli tylko i wyłącznie TFI. Gdy kupujemy te jednostki przez biuro maklerskie mamy je wprawdzie na koncie, ale nie są one uwzględniane w picie, ponieważ są już one opodatkowane.

@siewicz, jeśli z jakichś nie chcesz otwierać konta maklerskiego, to możesz oczywiście udać się bezpośrednio do funduszu lub do banku, przy którym powstał fundusz. Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań co do aktywacji eMaklera w mBanku. Ba, mając DG można również spokojnie bawić się na giełdzie.

Wejdź i nakarm głodne dziecko.

baner4.gif

Dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Warunki użytkowania Polityka prywatności