Skocz do zawartości

Sieć osiedlowa


Lukaszpiotr21

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam zamiar w Wałbrzychu na osiedlu zrobić sieć internetową i mam już nawet kilka osób co by skorzystały. Moje pytanie do was jakiego operatora polecacie na sieć. Chodzi o bardzo duże łącze bo łącza z neostrady, vectry i innych to tylko 20 mb, a na łącze dla 50 osób to się nie nadaje jak je podziele na 10 to i tak będzie bardzo mało. Uplowad to max 2mb więc ...

Zatem jeśli ktoś zna jakiś dostawców krajowych albo coś może zaproponować to proszę o pomoc.

Ps. nie piszcie skorzystaj z google .pl, bo już to robiłem znalazłem firmę arman ale do w-ch nie mają dociągniętej linii niestety.

Pozdrawiam i liczę na szybką pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zawsze mozesz poprosić o doprowadzenie światlowodu z TPSA to żaden problem. np 200 Mb/s za powiedzmy 30 tys zł meisięcznie :D

kwestia dogadania !

Ty musisz pojsc odo operatora i poakzac mu co potrzebuejsz. Sprawdzanie obecnych ofert to nie jest dla budowania sieci. Aczkowliek np 10x Nerwo+ 20Mb/s juz swoje robi :)

Agencja marketingowa Semgence istnieje na rynku od 2018 i odpowiada za prowadzenie działań SEO dla wielu firm małych i dużych. Prowadzimy też kampanie Google Ads - niedawno zostaliśmy sie Partnerem Google spełniając odpowiednie kryteria. Betapoint

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DSL Z TP 8mega na 35 osób, dobrze ustawiony serwer na linuchu (pakiety i takie tam), nie ma żadnych problemów, śmiga aż miło...

hehe na 8mb dsl to ja mam 200 osób i też jest ok. Kwestia wiedzy jak to podzielić aby było dobrze bo jak masz blade pojęcie o tym to i 8mbit na 2 osoby może rodzić problemy.

Osobiście ci polecam skrypty baroo z moimi przeróbkami które krążyły swego czsu na forum inet. To na nich właśnie mam to zrobione i działa.

Sam podział to jedno, kolejna sprawa to umiejętność zbudowania sieci, o ile na samym kablu będzie Ci to jakoś działąć to już jak włączysz w to połączenia radiowe, niekoniecznie.

Sklep dla sportowców w którym znajdziesz Odżywki oraz suplementy diety dla sportowców, sprzęt siłowy i fitness oraz akcesoria do sportów walki i treningowe Hurt-Detal. Szybka wysyłka na terenie polski i za granicę.

Sklep producenta sprzętu siłowego, fitness oraz akcesoriów do sportów walki. Wysoka jakość, przystepne ceny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gielo a tu właśnie chodzi o zrobienie radiówki wi-fi jedna antena na blok:)Może jakieś linki do lektur(artykułów) co by mi pomogły z tego co co mówisz to nie mam za dużego pojęcia o tym wiem co z czym mniej więcej, a to nieco za mało.

A po ile mają te łącze ludzie skoro się dzieli ono masz 2 linie jedna na p2p a druga na www?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak w zarysie to

nigdy nie siedzi ma sieci 100% ludków jakich masz podpiętych. Nawet jak siedzą to i tak nie wykorzystują 100% tego co im przydzielasz w każdej sekundzie połączenia więc nie dzielisz ludzi w sposób że 8mbit to 8 ludzi po 1 mbit ale dynamicznie do 1 mbit. z uploadem to samo chociaż przy dsl tniesz go do 64kbit lub 128 kbit max. Dsl ma ta wadę że download zależy od uploadu i jak ci zabiją upload połączeniami z p2p to nie będzie to dobrze chodziło.

Kolejna sprawa to znakowanie pakietów. Minęły czasy gdy poblokowałeś porty na jakich działały p2p i inne gówna lub ograniczyłeś im połączenia do minimum i spałeś spokojnie. Obecnie każdy z nowszych p2p jest się w stanie połączyć na każdym porcie w tym 80, 21, 22, 53 itp. Dlaczego ich blokować nie możesz chyba nie muszę mówić. Wraz z rozwojem p2p nastąpił też rozwój filtrów które są w stanie to ograniczyć jakoś ale nie po portach na jakich działają te usługi ale znakują pakiety po nagłówkach tych usług. Takim zestawem filtrów jest np. pp2p lub layer7.

Kolejna sprawa, filtry to jedno a userzy drugie więc. Dobrze jest wydzielić 2-3 klasy do jakich będą wpadały poszczególne usługi z podziałem na priorytety dostępu. Najwyższy prio to dnsy, ruch routera itp. Potem poczta, www, i inne wymagające dość małych opóźnień i na końcu inne czyli wszelkie p2p i temu podobne gówienka. Dobrze też aby ta najniższa klasa miała jakiś limit max dostępnego pasma np. 2 mbit przy 8 mb dsl. A to dlatego że jakiś czas musi upłynąć aby router zabrał pasmo temu z najniższym prio i dał temu z wyższym więc dobrze jak by trochę tego pasma było wolnego.

Teraz radio. Nie kupuj najtańszego szrotu z allegro bo ma gówniane parametry, jeszcze 3-4 lata temu taki AP planet się zapychał przy dosłownie kilku osobach więc teraz to jest wyprzedawane między innymi na allegro itp. Polecam ci Access pointy firmy edimax lub mikrotiki jak masz więcej kasy. Do twoich wymagań na 100% będą ok. Switche edimaxa też są ok i tanie więc na początek dość tanim kosztem możesz zbudować wcale nie najgorszą sieć.

Teraz anteny, na tym nie oszczędzasz. Złączki tylko pozłacane, anteny nie z allegro klepane w garażu bo nie mają 20% parametrów jak oferują ich twórcy. Zainwestuj w dobre anteny sektorowe firmowe, bez jakichś udziwnień typu wzmacniacz sygnału a który najczęściej zbiera tylko szum w dużych ilościach z eteru. Zwykłe sektory są najlepsze. Jeśli masz sporo zakłóceń bo np. mieszkasz na osiedlu gdzie jest 100 innych wykrywanych sieci, zainwestuj w pasmo 5GZ. Jest droższe ale nie na tyle żeby nie brać go pod uwagę przy budowie sieci.

Tyle na początek. Polecam ci tez lekturę tych stron.

https://forum.inet.one.pl/

https://www.trzepak.pl/ (obecnie pluje jakimiś błędami sql)

https://www.nnd-linux.pl/

https://www.linux-serwer.info/

Dość dużo informacji jak na początek więc nie przestrasz się, jednak jak zdołasz to przetrawić i załapiesz podstawowe rzeczy to będziesz mógł z czasem stawiać bardziej rozbudowane sieci. Polecam też kursy cisco, których jest trochę w internecie. Może nie będziesz zarządzać tymi routerami Cisco ale jest tam podstawowa wiedza na temat routingu, czym jest maska, ip, podsieć, jak zbudowane są protokoły internetowe, ramka czy też w jakiej warstwie co działa. Takie podstawy sieci, które warto poznać.

Sklep dla sportowców w którym znajdziesz Odżywki oraz suplementy diety dla sportowców, sprzęt siłowy i fitness oraz akcesoria do sportów walki i treningowe Hurt-Detal. Szybka wysyłka na terenie polski i za granicę.

Sklep producenta sprzętu siłowego, fitness oraz akcesoriów do sportów walki. Wysoka jakość, przystepne ceny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko ładnie pięknie opisane w sumie zrobić to najmniejszy problem.

Ja tam kiedyś zarządzałem taką siecią raczej pieniędzy z tego nie będzie a problemy i owszem.

NO chyba że nie ma konkurencji to wtedy czemu by nie :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz to zależy, da się zarobić i teraz. Jest 2 rodzaje dostawców. Jedni są nastawieni wyłacznie na zysk czyli łapać klienta po najniższej cenie w dużych ilościach i wycisnąć z sieci zbudowanej na najtańszych urządzeniach i najgorszym łączu ile się da. Drudzy to ci, którzy są często drożsi ale też i dbają bardziej o klienta. Mają wiedzę, inwestują w łącza i urządzenia. Z pierwszymi już po pół roku nikt nie chce mieć nic do czynienia. Drudzy budują bazę klientów po woli i można by rzec latami ale za to są to klienci zadowoleni więc i płacący w większości. Płatności niestety to doś poważny problem. Bo co z tego że masz 1000 osób sprzedając im abonament po 50zł jak zapłaci Ci 20 może 30 jeśli oferujesz im usługi mocno awaryjne i kiepskiej jakości.

Da się zarobić na sieciach ale tutaj jak w innych biznesach. Nic od razu. Buduj sieć klientów ale stałych zadowolonych klientów bo inaczej ten biznes będzie dość krótko prosperował niestety.

Sklep dla sportowców w którym znajdziesz Odżywki oraz suplementy diety dla sportowców, sprzęt siłowy i fitness oraz akcesoria do sportów walki i treningowe Hurt-Detal. Szybka wysyłka na terenie polski i za granicę.

Sklep producenta sprzętu siłowego, fitness oraz akcesoriów do sportów walki. Wysoka jakość, przystepne ceny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam zamiar w Wałbrzychu na osiedlu zrobić sieć internetową i mam już nawet kilka osób co by skorzystały. Moje pytanie do was jakiego operatora polecacie na sieć. Chodzi o bardzo duże łącze bo łącza z neostrady, vectry i innych to tylko 20 mb, a na łącze dla 50 osób to się nie nadaje jak je podziele na 10 to i tak będzie bardzo mało. Uplowad to max 2mb więc ...

Zatem jeśli ktoś zna jakiś dostawców krajowych albo coś może zaproponować to proszę o pomoc.

Ps. nie piszcie skorzystaj z google .pl, bo już to robiłem znalazłem firmę arman ale do w-ch nie mają dociągniętej linii niestety.

Pozdrawiam i liczę na szybką pomoc.

Witam sasiada z mojego miasta.

Powiem krotko i na temat, moge zalatwic Ci jakakolwiek predkosc lacza - 130 zl za mega pod warunkiem ze bierzesz minimum 10 mega

Jak cos pw :P

Lamelowe wymienniki ciepła

multiscreen zapewnia najlepsze transmisje online

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Warunki użytkowania Polityka prywatności