Skocz do zawartości

2 dyski w Red Hat9 jak skorzystać


Mion

Rekomendowane odpowiedzi

Teraz zmieniłem trochę układ wpisu w fstab na:

/dev/sdb                /mnt/sdb ext3           noauto,users,exec 0 0

I ponownie wydalem polecenie:

[root@localhost root]# mount /dev/sdb1
mount: /dev/sdb1 already mounted or / busy
mount: according to mtab, /dev/sdb1 is already mounted on /

?

A w zasadzie gdzie ten sysk powinien być widoczny ? Mam RH z X window W tym "ala" eksploratorze plików go nie widzę mam / i listę katalogów z pierwszego dysku

HTTP 200 usługi IT -> Dariusz Janicki | Realizacja serwisów www oraz oprogramowania w PHP / C# / Golang / Node.js / MySQL/ Laravel
Komory normobaryczne - normobaria.tech Wykonawca montażu i instalacji komory normobarii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podzielam zdanie, na początku nie korzystaj z RH 9! Ja próbowałem i o mały włos bym się zniechecił do linuxa. Gdy chcesz cokolwiek zainstalować, to zawsze brakuje Ci bibliotek, bo wszystko jest przestarzałe i możesz wszystko ściągać w nieskończoność. Zrób sobie Mandrive i dopiero zacznij się bawić :blink:

Przy instalacji musiałeś coś zrobić nie tak - ja nie miałem żadnego problemu z 2 dyskami ;)

Dała matka rozum? To kombinuj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaje się że Mandriva jest budowana na RH.

Co do komendy mount to musi być podany dysk i miejsce montowania:

mount /dev/sdb1 /mnt/sdb1

katalog /mnt/sdb1 trzeba wcześniej utworzyć, bo polecenie mount samo tego nie zrobi.

W pliku fstab natomiast mam wpisy w takiej postaci

/dev/sdb1 /mnt/sdb1 ext3 defaults 0 0

Oczywiście nie musi to być katalog /mnt/sdb1, możesz ten dysk zamontować do innego katalogu pod warunkiem że taki katalog istnieje.

Nie znam się na pozycjonowaniu, ja tu tylko zużywam transfer i miejsce w sql.

Roman Kluska ujawnia: nadchodzi INFLACYJNY ARMAGEDON!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz sugeruje Mandrake Linux w wersji 10.1

Jest tam przynajmniej okienkowowsc (przynajmniej - bo jesli ktos sobie nie radzi z konsolą to moze za pomocą okienek rozpocznie), ładnie się instaluje, ma sporo sterownikow, ciekawe mozliwosci przy partycjonowaniu, mozna postawic praktycznie na kazdej partycji (tez na NTFS czy FAT32). Wbudowany pakiet biurowy, Apache, itp, itd (chyba tez jakis mysql ale juz nie pamietam).

Przy instalacji wszyskto mozna ustalic za pomocą dośc dobrze skonstruowanego wizard'a (choć nie cierpie wizard'ów to ten jednak sporo mi pomógł.).

Czego nie zrobisz z konsoli powinno sie udac zrobic z panelu administarcyjnego (jakos inaczej sie nazywa ale jest).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaje się że Mandriva jest budowana na RH.

oj oj oj w tym momencie to nalezy o tym zapomnieć.

jesli mnie pamięć nie myli to pierwszy mandrake to był chyba 6.0 który własnie bazował na RedHacie 5.0 (stąd numeracja Mandrake'a od 6). ale to było wieki temu... lata świetlne, ledwo pamiętam ;)

teraz to juz na pewno te 2 dystrybucje roznia sie znacznie.

a tak w ogole na poczatek polecam UBUNTU!!! :hi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykonalem nastepujace czynosci

1) Utworzyłem katalog # mkdir /mnt/dysk2
2) wydalem polecenie # mount /dev/sdb1 /mnt/dysk2 
3) dalem wpis do pliku etc/fstab: # /dev/sdb1  /mnt/dysk2  ext3 defaults 0 0
4) zrestartowalem maszyne # reboot
5) polecenie # fdisk -l

Disk /dev/sda: 9100 MB, 9100369920 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 1106 cylinders
Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes

  Device Boot    Start       End    Blocks   Id  System
/dev/sda1   *         1        13    104391   83  Linux
/dev/sda2            14       143   1044225   82  Linux swap

Disk /dev/sdb: 9100 MB, 9100369920 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 1106 cylinders
Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes

  Device Boot    Start       End    Blocks   Id  System
/dev/sdb1   *         1      1106   8883913+  83  Linux

I w tym katalogu /mnt/dysk2 widzę[mam] to samo co na dysku głównym :hi:

Może na dysku sdb brak odpowiedniej partycji ?

HTTP 200 usługi IT -> Dariusz Janicki | Realizacja serwisów www oraz oprogramowania w PHP / C# / Golang / Node.js / MySQL/ Laravel
Komory normobaryczne - normobaria.tech Wykonawca montażu i instalacji komory normobarii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba mój problem polegał na tym, iż zawsze przy instalacji na etapie wyboru dysków:

"Select the drivr(s) to user for this installation"

Miałem zaznaczone obydwa dyski ;) Teraz instaluje z zaznaczeniem tylko jednego ;)

I jeszcze raz zrobię te operacje opisane uprzednio.... :hi:

HTTP 200 usługi IT -> Dariusz Janicki | Realizacja serwisów www oraz oprogramowania w PHP / C# / Golang / Node.js / MySQL/ Laravel
Komory normobaryczne - normobaria.tech Wykonawca montażu i instalacji komory normobarii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czemu tak zachwalacie dystrybucje typu Mandrake/Mandriva czy RedHat, a tego co polskie nie znacie :>

Ja osobiście polecam PLD Linux (www.pld-linux.org)

Mówi się o nim że dla zaawansowanych użytkowników, trudny w instalacji i wogóle... moim skromnym zdaniem to nieprawda.

Dokumentacja wyśmienita i po naszemu dla nie lubiących angielskiego https://pl.docs.pld-linux.org/

Poza tym support na https://forum.pld-linux.org/ całkiem niezły, nie mówiąc już o supporcie na ircu....

Możecie zarzucić że ciągle nie ma stabilnej wersji 2.0, ale Ci co używają Debiana będą potrafili zrozumieć że numerek to nie wszystko (bo ile czasu minęło między wejsją woody a sarge?) a przecież uaktualniać można na bierząco jak i w Debianie.

No i własnie ogromnym plusem PLD jest narzedzie poldek, które załatwia praktycznie wszystko, czasem tylko trzeba pogrzebać ręcznie w plikach konfiguracyjnych, ale bynajmniej dzieki temu można odrobine zrozumiec linuxa, co na przykładzie PLD linuxa wcale nie jest takie trudne jak sie wszystkim wydaje

Kolejny plus dla PLD - duża ilość dobrze zbudowanych paczek RPM

Modry z wódy opuchniete, świńskie oczka już za mgłą

Tłuste xxxx wypoczęte z polowania naprzód mkną

Do Warszawy

Jadą Pany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało się :(

Popełniałem błąd podczas instalacji systemu tak jak napisałem miałem zaznaczone 2 dyski..

[jak taki łeb master ] :)

I najważniejsze -> Dziękuję wszystkim za pomoc :spam:

HTTP 200 usługi IT -> Dariusz Janicki | Realizacja serwisów www oraz oprogramowania w PHP / C# / Golang / Node.js / MySQL/ Laravel
Komory normobaryczne - normobaria.tech Wykonawca montażu i instalacji komory normobarii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Warunki użytkowania Polityka prywatności