Skocz do zawartości

Jakiego języka programowania warto się uczyć ?


stats1

Rekomendowane odpowiedzi

Za wysoki koszt tworzenia aplikacji.

Dokładnie. To co w C/C++ zajmuje kilkadziesiąt KB można napisać w Java za pomocą paru linijek (a dużo wolniejsze to nie jest). Poza tym musiałbyś przysiąść 4-5 lat, żeby osiągnąć w tym jakikolwiek poziom.

Objective C

Wybacz Nrm ale gorszej sugestii napisać nie mogłeś. Nie dość, że wiążesz się z jedną mega zamkniętą i nieprzyjazną dla programistów platformą to ten język nie jest i nie będzie stosowany nigdzie indziej poza rozwiązaniami apple.

Raz Jobs wstanie lewą nogą, wpisze sobie punkt w TOS i wszyscy programiści ObjC stracą robotę (tak jak to się stało z programistami wykorzystującymi "nieprawomyślne" narzędzia do pisania aplikacji na iPhone).

Applications must be originally written in Objective-C, C, C++, or JavaScript as executed by the iPhone OS WebKit engine, and only code written in C, C++, and Objective-C may compile and directly link against the Documented APIs

Jaki problem, żeby z TOS wyrzucić Objective C? Ludzie wiążący się z tą platformą zatracili resztki instynktu samozachowawczego :) Już 100x lepiej zainwestować czas w .NET. Bo żadnemu headowi z microsoftu jeszcze nigdy aż tak nie odbiło, żeby wybrać sobie język programowania i prawnie zakazać pisania w nim aplikacji. Bycie niewolnikiem nadgryzionego jabłka to chyba kiepski pomysł na karierę zawodową :P

Co wybrać? Jakikolwiek popularny język oparty na składni C. W ramach czegoś fajnego można się prologiem pobawić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 56
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

C++ nie polecam. Uczyłem się tego języka i muszę powiedzieć, że składnia jest hmm... w sumie przejrzysta, jednak dla totalnego laika nazwa klasy o długości pociągu towarowego raczej nie zachęci go do dalszej nauki. Po za tym system klamerkowy {}... wg mnie nie jest to zbyt wygodne...

O języku C i ObjC wypowiadać się nie będę - C > C++, Obj=Apple>...

Polecam sprawdzić język ruby https://tryruby.org/ <-bardzo przyjazny język! Można pisać w nim cudownie wielkie aplikacje wkładając w to mało wysiłku. Jeżeli spodoba Ci się Ruby to czytaj o Ruby on Rails. Polecam również Pythona i Django :-)

Sam osobiście używam na uczelni C++ jednak ten język mnie nie zachwyca :-( Perlopodobne języki są spoko :)

Jestem właścicielem SEMURAI - agencja SEO oraz właścicielem VRnews.pl - wirtualna rzeczywistość

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybacz Nrm ale gorszej sugestii napisać nie mogłeś. Nie dość, że wiążesz się z jedną mega zamkniętą i nieprzyjazną dla programistów platformą to ten język nie jest i nie będzie stosowany nigdzie indziej poza rozwiązaniami apple.

Widać nie masz pojęcia o sytuacji na rynku pracy w Polsce. W tej chwili jest tak ogromne zapotrzebowanie, że bierze się nawet leszczy ledwo coś tam stukających.

I co tam za herezje opowiadasz? Gdzie się wiąże? programista to programista, nawet zakładając twoją nieprawdopodobną wersję to przerzuci się człowiek na kolejny język. w końcu to programista.

Na dzień dzisiejszy wydaje się to być ekonomiczne bardzo ciekawa opcja. co będzie za x lat tego nikt ci nie powie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

C++ nie polecam. Uczyłem się tego języka i muszę powiedzieć, że składnia jest hmm... w sumie przejrzysta, jednak dla totalnego laika nazwa klasy o długości pociągu towarowego raczej nie zachęci go do dalszej nauki. Po za tym system klamerkowy {}... wg mnie nie jest to zbyt wygodne..
Nazwy klas są takie jakie nadamy nie ma w tym języku narzucone, że nazwa klasy musi mieć od > 50 znaków.

Klamerkowy {} system blokowy występuje w większości językach np C/C++, JAVA, C#, PHP, PERL , do tego w javascript, action skrypt i pewnie jeszcze mi nie znanych. IMHO jest to najbardziej przejrzysty sposób na podział na bloki kodu.

C# .NET ma pewną przypadłość która w pewnych sytuacjach stanowi jego wadę :) można bez problemu podejrzeć kod źródłowy programu.

HTTP 200 usługi IT -> Dariusz Janicki | Realizacja serwisów www oraz oprogramowania w PHP / C# / Golang / Node.js / MySQL/ Laravel
Komory normobaryczne - normobaria.tech Wykonawca montażu i instalacji komory normobarii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mówię (chyba), że klamerki to zło. Mnie osobiście konstrukcja klamerkowa się nie podoba. Lubię jednym TABem rozróżnić sobie kolejne bloki kodu. Mam 100% pewności, że kod programu będzie przejrzysty :-)

Sam czasem korzystam z PHP i mimo, że jest bardzo podobny do C++ to PHP lubię - Cpp - niet.

Jestem właścicielem SEMURAI - agencja SEO oraz właścicielem VRnews.pl - wirtualna rzeczywistość

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie, w PHP mamy wszystko czego potrzebujemy do pisania aplikacji gotowe do wykorzystania, a w C++ już nie :)

HTTP 200 usługi IT -> Dariusz Janicki | Realizacja serwisów www oraz oprogramowania w PHP / C# / Golang / Node.js / MySQL/ Laravel
Komory normobaryczne - normobaria.tech Wykonawca montażu i instalacji komory normobarii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety jak projekt trwa to jest praca nikt nie daje gwarancji że następny duży projekt będzie w tym samym języku,

dlatego też trzeba sie umieć przystosować ewentualnie co jakiś czas zmieniać firmę. Przy zmianie technologi jest około miesiąca dwóch na przekwalifikowanie jednostki nieprzystosowane albo dostają zwolnienie albo zostają testerami :) (zależy kto ma jakie chody) zresztą w firmach piszących oprogramowanie to na stanowiskach programistów jest największa rotacja. Lepiej być projektantem :S

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

{} to standard chyba większość lepszych języków

- Delphi - Najlepszy RAD jaki kiedykolwiek powstał za szybkość i elastyczność.

toż to potomek pascal'a(nieudolny język stworzony do dla)

a pascal to ZŁO

Nawet staruszki to wiedzą

C++ jest trudnym językiem trzeba pamiętać o wszystkim, ale da się osiągnąć jedną z najlepszych wydajności. od obsługi urządzeń peryferyjnych po grafikę 3d.

warto napewno znać php- podstawa większosci stron :)

nooby nie potrafią triforce, a ty?

  ▲

▲ ▲

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak z rynku zniknie PC i zostaną same jabłka to się przeprosisz, i z Objective C

Jeszcze "trochę" udziału w rynku brakuje ;) Jakieś 95% :) A PC nie zniknie. Co prawda może się zmienić sytuacja na rynku klientów indywidualnych, ale jakoś sobie nie wyobrażam platformy apple na przykład jako serwer :)

C++ nie polecam. Uczyłem się tego języka i muszę powiedzieć, że składnia jest hmm... w sumie przejrzysta

Ja polecam, ale raczej nie jeśli chcesz na tym zarabiać :) Dla programistów c++ to minimum skończone studia i duża wiedza teoretyczna. W takich językach się nie pisze aplikacji po to, żeby robić błędy przy algorytmach.

I co tam za herezje opowiadasz? Gdzie się wiąże? programista to programista, nawet zakładając twoją nieprawdopodobną wersję to przerzuci się człowiek na kolejny język. w końcu to programista.

"prior art" już jest więc nie wiem czemu myślisz, że tak nieprawdopodobną :) Jobs ma zapędy dyktatorskie, więc pewnego dnia może całkowicie zabronić pisania aplikacji np. na iPhone. Usunąć z sieci SDK. Resztę załatwi TOS i DRM. Poza tym mamy więcej czynników, np. nie dopuszczenie aplikacji do sprzedaży, spadek zainteresowania samymi urządzeniami, etc.

Poza tym, jak już coś napiszesz - stajesz w pozycji pachołka apple. Jak nie pozwolą - to nawet tego nie sprzedasz, bo cenzurują aplikacje.

Więc dlaczego na przykład nie związać się z platformą microsoftu, który jaki by nie był - ale przynajmniej traktuje programistów jak ludzi :) Możesz pisać i sprzedawać to co ci się podoba a nie to co się podoba jakiemuś kiepsko opłacanemu pracownikowi w dziale iCenzury aplikacji. W porównaniu z tym co robi apple to jak praca niewolnika na plantacji bawełny i wczasy na cyprze :)

A przestawienie się z jednej platformy na inną jest wbrew pozorom bardzo trudne. No można posiedzieć 2 miesiące, przejść z OC na C++ i coś tam od biedy "klepać". Ale to nie będzie porządny kod. Jeśli do tego firma będzie pracować z wykorzystaniem jakiegoś FW typu MFC czy WinForms - to niewykonalne w takim okresie czasu. Z Senior ObjC staniesz się Junior C++. To pewnie finansowo zaboli...

Właśnie, w PHP

Właśnie, dlaczego nikt do tej pory nie polecił PHP. Cała sieć na tym stoi, praca zawsze w tym będzie :) Różne RoRy i Pythony to tylko moda. Z resztą ten drugi jest tak jakby "do wszystkiego" :)

Właśnie, w PHP mamy wszystko czego potrzebujemy do pisania aplikacji gotowe do wykorzystania, a w C++ już nie

Elastyczność. Możesz sobie napisać klasę string na 15 a hash na 1500 różnych sposobów zależnie od specyfiki projektu. W aplikacjach webowych raczej totalnie nieprzydatne :)

Na dzień dzisiejszy wydaje się to być ekonomiczne bardzo ciekawa opcja [ObjectiveC/Apple].

Pewnie tak samo mówiono ludziom 3 lata temu. "Środowisko X do pisania aplikacji na iPhone to bardzo ciekawa opcja. Można pisać oprogramowanie 5x szybciej, jest ogromne zapotrzebowanie". A dzisiaj co? Nie można w tym nawet legalnie napisać hello world bo apple powycinało w TOS. Więc sorry, ja tam wolę minimalizować ryzyko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różne RoRy i Pythony to tylko moda. Z resztą ten drugi jest tak jakby "do wszystkiego" ;)

No i tu się nie zgodzę- jednak RoRy i Pythony mają coraz większy udział w rynku :) A to, że Python jest do wszystkiego to raczej dobrze- przynajmniej nie musisz robić głupich obejść jak chcesz zrobić coś niestandardowego ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pythony były by pewnie OK, ale przy tej składni bez klamrowej jest IMHO nieczytelny https://pl.wikipedia.org/wiki/Python . Jednak {} znacznieeee ułatwiają czytanie kodu.

HTTP 200 usługi IT -> Dariusz Janicki | Realizacja serwisów www oraz oprogramowania w PHP / C# / Golang / Node.js / MySQL/ Laravel
Komory normobaryczne - normobaria.tech Wykonawca montażu i instalacji komory normobarii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze warto zwrócić uwage gdzie się chce pracować ;p Bo na programiste C++/ JAVA ciężko będzie znaleść prace w małym mieście, a jak komus nie pasuje przeprowadzać się do Warszawy to polecał bym ukierunkować się na tworzenie aplikacji internetowych ... php/mysql/css/js+coś ambitnejszego jak JAVA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Warunki użytkowania Polityka prywatności