Skocz do zawartości

Jakiego języka programowania warto się uczyć ?


stats1

Rekomendowane odpowiedzi

Naucz się programować w ogóle tak jak już ludzie radzili, później wybierz taki język który najlepiej odpowiada projektom jakie chciałbyś realizować, na przykład:

gry (na poważnie) - C++

www - java/php/C#

PS.

Wszelkie języki oparte o składnię YAML (czyli np. Python) dla mnie odpadają - kod jest kompletnie nieczytelny przy większych programach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 56
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi
slawek a to nie wystarczy Regex?

Ja wcale nie filtruję danych. Trzeba podejść do tego w taki sposób: każdy tekst jest bezpieczny, ale dane tekstowe mają swój typ, stają się niebezpieczne jedynie gdy się pomyli typy.

$txt_username = $_POST['username'];  // po co filtrować? to nie jest nic niebezpiecznego
$sql_username = mysql_escape_string($txt_username);  // do wklejenia do zapytania SQL
$html_username = text2html($txt_username);  // do HTML-a, funkcja text2html wykonuje htmlspecialchars, opcjonalnie zamienia \n na <br>, podwójne spacje na    itp.

Jakbym gdzieś zobaczył zmienną o nazwie zaczynającej się na $txt_ w zapytaniu SQL, czy sklejaną z HTML-em, to od razu bym wiedział że coś jest nie tak.

U mnie na stronach nawet można nawet zatytułować artykuł "<script>alert('aaa');</script>" i nic się nie stanie, wyświetli się jak każdy inny, skrypt się nie wykona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam bardzo niewielu ludzi którzy potrafią na przykład dobrze zrobić zabezpieczenie przed SQL Injection, dobrze filtrować dane z formularzy, potem je poprawnie wyświetlać na stronie, etc. Jeśli tak piszesz to albo wiesz bardzo niewiele albo masz złe wyobrażenie o branży.

Panie Sławku, ja piszę o programistach, a nie dzieciakach samoukach po warezowych kursach w PDF. Prosze tutaj nie oceniać mojego wyobrażenia o branży/doświadczenia, bez uprzedniej wiedzy na ten temat.

Ja też znam mało osób, które są naprawdę dobre, bo prawie wszyscy to średnia klasa w tej dziedzinie - takie złote rączki, gdzie robią strony na Joomli i wciskają ten wspaniały sposób na zarządzanie treścią klientom, którzy o swoich potrzebach nie wiedzą praktycznie nic i kupują cokolwiek, byle by było, bo prawie zawsze liczy się tekst "mam swoją firmową stronę WWW, tyle jeśli chodzi o e-biznes w tym roku". Kazdy robi na odwal się i jest super dla obu stron - od razu mówię, ze uogólniam, także proszę za słowa nie łapać.

Kolego βασιλιάς, bardzo dobry tok rozumowania.

Nieruchomości bez pośredników? Tylko NoBroker.pl - platforma ogłoszeń bezpośrednich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszelkie języki oparte o składnię YAML (czyli np. Python) dla mnie odpadają - kod jest kompletnie nieczytelny przy większych programach.

Ile 'większych' programów napisałeś/czytałeś?Bo to jest akurat bzdura- zgadzam się z tym, że Python jest mało popularny i nie nadaje się do wszystkiego do czego ma biblioteki(jakieś GUI itp.), ale czytelności mu nie można odmówić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile 'większych' programów napisałeś/czytałeś?Bo to jest akurat bzdura- zgadzam się z tym, że Python jest mało popularny i nie nadaje się do wszystkiego do czego ma biblioteki(jakieś GUI itp.), ale czytelności mu nie można odmówić

Trochę tego jest.

Natomiast wyraźna napisałem że dla mnie to jest nieczytelne, bez klamer łatwo mylę wcięcie z blokiem programu, szczególnie przy moim sposobie "klamerkowania":

metoda(argumenty)

{

->tab KOD

-> tab KOD

...

}

Natomiast zdaję sobie sprawę, że są entuzjaści YAMLowania i Twoja reakcja na to co napisałem jest tylko potwierdzeniem tego, że zazwyczaj są to osobnicy mocno nawiedzeni z misją niesienia światu dobrej nowiny, że oto jest Python gdzie się koduje YAMLEm i wszyscy powinni na to przejść :)

Jeżeli dla Ciebie YAML przy średnich i dużych projektach (setki plików/klas, dziesiątki tysięcy linii kodu) jest czytelny to świetnie, dla mnie nie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natomiast zdaję sobie sprawę, że są entuzjaści YAMLowania i Twoja reakcja na to co napisałem jest tylko potwierdzeniem tego, że zazwyczaj są to osobnicy mocno nawiedzeni z misją niesienia światu dobrej nowiny, że oto jest Python gdzie się koduje YAMLEm i wszyscy powinni na to przejść :)

No faktycznie- jak teraz przeczytałem to co napisałem, to mogło tak zabrzmieć- ale bynajmniej nie chodzi mi o to, żeby nieść światu dobrą nowinę- uważam tylko, że Python jest jak najbardziej czytelny- a osoby, które mówią, że same wcięcia im się nie podobają zazwyczaj widziały tylko jakieś hello world :)

Jeżeli dla Ciebie YAML przy średnich i dużych projektach (setki plików/klas, dziesiątki tysięcy linii kodu) jest czytelny to świetnie, dla mnie nie jest.

Dla mnie jest i oczywiście nie będę się spierał- nie dla wszystkich musi być i będzie. Ale może to też kwestia przyzwyczajenia ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma się co sprzeczać. Wybór języków jest ogromny. Jeżeli ktoś lubi {} to wybiera Jave/C,++,# jest spoko. Ktoś lubi wcięcia? Bierze PERL, Pythona czy też Ruby i również szafa gra.

Prawda tak, że od zawsze sprzeczki {} czy TAB było kłóceniem się o wyższości koperku nad pietruszką...

Pozdrawiam :-)

Jestem właścicielem SEMURAI - agencja SEO oraz właścicielem VRnews.pl - wirtualna rzeczywistość

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

βασιλιάς, nie lepiej coś w stylu.

$dane = input::post("nazwa");

potem $dane['sql'] / html / raw

Potem możesz sobie na przykład napisać klasę która automatycznie podstawia to pod zapytania w SQL, np.

$db::query("SELECT * FROM X WHERE a=$$", $dane);

Poza tym odpada sprawdzanie, czy ta zmienna na pewno jest pod $_POST['nazwa'] (ogólnie to lepiej używać $_REQUEST).

ja piszę o programistach, a nie dzieciakach samoukach po warezowych kursach w PDF. Prosze tutaj nie oceniać mojego wyobrażenia o branży/doświadczenia, bez uprzedniej wiedzy na ten temat.
Ja też znam mało osób, które są naprawdę dobre, bo prawie wszyscy to średnia klasa w tej dziedzinie - takie złote rączki, gdzie robią strony na Joomli i wciskają ten wspaniały sposób na zarządzanie treścią klientom

Napisałem, że osób które znają się na PHP dobrze jest bardzo mało (w porównaniu z osobami, którym się wydaje, że cokolwiek potrafią).

Najpierw się ze mną nie zgadzasz a potem przyznajesz rację :) "Złote rączki" które instalują joomle to... ludzie od wdrażania CMS-ów. Jak ktoś np. pisze moduły to można powiedzieć, że to programista. Nie jak ściągnie parę gotowców, trochę poklika i zmieni 3 linijki w kodzie.

Znam szefa z jednej firmy, która właśnie ma stronę robioną przez taką złotą rączkę na joomla. Parę tekstów z galerią. Galeria to zmodyfikowany skrypt koszyka zamówień + z 10 innych idiotycznych dodatków. W bazie są ścieżki relatywne do root na serwerze (np. masz /home/var/www/ab/abxxx/htdocs/img/xxx.jpg) przeniesienie tego to była masakra, tak samo jak bieżąca edycja wpisów. Znam wiele osób, które skończyły studia i próbują np. zrobić stronę w PHP dla swojej firmy. Tylko w/w strona z sklepem w roli galerii jest na tle tego WYBITNA.

Na studia chodziłem, wiem trochę jak wygląda rekrutacja. 90-95% osób które kończą studia IT, nie umie praktycznie NIC. O tym jakie głupoty czasami robią nowi pracownicy mógłbym mówić godzinami. Jest zapotrzebowanie na dobrych specjalistów. Ale dobrych specjalistów a nie złote rączki od "wszystkiego".

a taka pensja to gdzie wawa? bo kusząca muszę powiedzieć.
Zdalnie za granicą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdalnie za granicą.

dobrze mi się wydawało w takim razie, że taka stawka to na Polskę trochę za wysoka.

Zawsze powtarzałem, że studia w tym dziale to nieporozumienie :)

tylko $_REQUEST ma jeden minus z tego co pamiętam

jeśli w $_GET i $_POST jest np zmienna 'id' to w $_REQUEST będzie wartość dla pola 'id' z POST o ile dobrze pamiętam.

nooby nie potrafią triforce, a ty?

  ▲

▲ ▲

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@slawek22 - oprócz specjalistów firmy też bardzo chętnie korzystają z pomocy nisko opłacanej siły roboczej zwanej też potocznie studentem :) A to co taki student potrafi zepsuć zależy tylko od tego jak prowadzisz projekt. Wszak ktoś musi czasami odwalać nudną i niezbyt ciekawą robotę :)

Ja tam bym się PHP nie uczył bo na ta chwile są ciekawsze alternatywy, php stoi w miejscu i jest jak celebryta znany z tego że jest znany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Ja tam bym się PHP nie uczył bo na ta chwile są ciekawsze alternatywy, php stoi w miejscu i jest jak celebryta znany z tego że jest znany.
IMHO każdy język kiedyś zacznie stać prawie w miejscu. W obecnie formie w PHP jest wszystko co potrzebujemy do stworzenia dowolnego serwisu www... Poza tym trudno tutaj mówić o jakieś nauce, bo PHP jest tak prosty, że dla kogoś kto ma ku temu predyspozycję jego przyswojenie to czysta przyjemność.

Koło wymyślono dawno i już jego forma niewiele się zmieni.

HTTP 200 usługi IT -> Dariusz Janicki | Realizacja serwisów www oraz oprogramowania w PHP / C# / Golang / Node.js / MySQL/ Laravel
Komory normobaryczne - normobaria.tech Wykonawca montażu i instalacji komory normobarii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Warunki użytkowania Polityka prywatności