Skocz do zawartości

Firma pytanie


seogeek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Zamierzam na dniach zalozyc spolke cywilna.

Bede zatrudnial na stale 2 pracownikow + ok 5 na zasadzie umowa o dzielo. jak rozumiem w tego typu spolce mozna zatrudniac tyle osob?

Dodatkowo zamierzam wybrac dzialalnosc firmy agencja reklamowa. Głównie grafika 3d min. wizualizacje oraz sporadycznie ulotki i takie tam. Dlatego planuje zalozyc dwie strony www, prawo tego nie zabrania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spółka cywilna nie może zatrudniać pracowników. Mogą natomiast zatrudniać ludzi wspólnicy.

W odróżnieniu od spółek prawa handlowego spółka cywilna nie posiada osobowości prawnej, nie stanowi jednostki organizacyjnej nie posiadającej osobowości prawnej jak spółki osobowe, lecz jest konstrukcją regulowaną przez prawo zobowiązań (art. 860-875 Kodeksu cywilnego). Nie stanowi więc samodzielnego podmiotu prawa, podmiotami prawa pozostają wspólnicy spółki cywilnej. W związku z tym spółka cywilna nie ma własnego mienia - nabywane prawa i zaciągane zobowiązania wchodzą do wspólnego majątku wspólników, stanowiącego ich współwłasność (czy, będąc precyzyjnym, wspólność) łączną. Także wspólnicy, nie spółka, prowadzą ewentualne przedsiębiorstwo, które podlega rejestracji w Ewidencji Działalności Gospodarczej właściwego wójta, burmistrza, prezydenta miasta. To wspólnicy są przedsiębiorcami i to oni mają firmy (oznaczenia indywidualizujące przedsiębiorcę). Spółka cywilna nie może mieć firmy.

źródło: wikipedia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh nie kumam to w takim razie mogę mieć tylko wspolników którzy ze mna wspolracuja:D?

To w takim razie tez nie moge powiedzmy korzystac z umowy o dzielo?

Powiedzmy mam duze biuro przyjzdie do mnie kilku freelancerów bedzie robic u mnie projekt a rozliczymy sie umowa o dzieło/Umowa o pracę?, przjedzie to?

Jaka spolka jest jeszcze w miare "tania" i pozwala na zatrudnianie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka spolka jest jeszcze w miare "tania" i pozwala na zatrudnianie?

Spółka jawna :D Poza tym przy spółce cywilnej musisz mieć drugiego wspólnika, który również ma zarejestrowaną działalność gospodarczą.

Poza tym po co Ci w ogóle spółka ? Zakładasz normalnie działalność gospodarczą a z osoby z którymi współpracujesz zatrudniasz na umowę o pracę, działo, czy zlecenie. A jak któraś z tych osób ma firmę to rozliczacie się przez faktury.

Fotografia ślubna: www.marcindrechna.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mając spółkę cywilną możesz zatrudnić tylu ludzi ilu chcesz.

źle zrozumiałeś ;)

to Ty i Twoi wspólnicy zatrudniają ludzi a nie spółka - taka drobna róznica

Najlepszy

Tani hosting na Twoją www.

Bierz co potrzebujesz Hosting skrojony na miarę.

Ponad 500 adresów IP do wyboru do koloru ;) konta www od 19zł. brutto rocznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym raczej nie zakładał spółki tylko dwie współpracujące ze sobą jedoosobowe działalności fakturujące się nawzajem - pogadaj na ten temat z dobrą księgową i zobaczysz, że to może być najbardziej opłacalne ;)

Dla tych co lubią na biało i dla tych co na czarno:
logo_ap.jpg godmodelogo.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Warunki użytkowania Polityka prywatności